Nowe technologie do 2040 r. wyrównają szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy

0 0
Nowe technologie do 2040 r. wyrównają szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy
Im wyższe umiejętności cyfrowe u kobiet, tym większa równość płci w środowisku pracy. (Fot.: Pexels)

• Raport Accenture „Getting to Equal: How Digital is Helping Close the Gender Gap at Work” wskazuje, że nowe technologie wspierają kobiety w walce o równość w środowisku pracy.
• Dzięki kompetencjom cyfrowym luka płacowa w krajach rozwiniętych ma zniknąć około 2040 roku.

Przepaść między kobietami i mężczyznami w środowisku biznesowym to stale aktualny temat. Brak równości w kwestii wynagrodzenia, awansów czy nawet w obszarze edukacji - studiów, kursów, certyfikatów - jest nadal bardzo widoczny.

Czytaj też: Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce jedne z najniższych w UE

Tymczasem z najnowszych analiz Accenture wynika, że duży wpływ na zmniejszanie różnic mają kompetencje cyfrowe, czyli biegłość w posługiwaniu się nowymi technologiami. Jak wskazują badania – im wyższe umiejętności cyfrowe u kobiet, tym większa równość płci w środowisku pracy. Studentki, absolwentki i specjalistki wykorzystują cyfrowe kompetencje do zdobycia przewagi w przygotowaniu do pracy, znalezienia zatrudnienia i postępów w karierze.

Jak prognozują badacze Accenture, przyśpieszenie tempa cyfryzacji przez ustawodawców i przedsiębiorstwa spowoduje, że kraje rozwinięte osiągną równość ok. 2040 roku, a rozwijające się – do 2060. Umiejętności swobodnego poruszania się po świecie technologii usuną też bariery powstrzymujące wiele kobiet od podjęcia pracy, pozwalając im na wykonywanie obowiązków z domu, za pomocą elastycznego czasu pracy.

– Kobiety stanowią ogromny, choć często niewykorzystany, potencjał firmy, oferując pracodawcom idealne proporcje między kompetencjami twardymi i miękkimi. Wspieranie kobiet w zdobywaniu umiejętności cyfrowych to zadanie dla sektora publicznego i prywatnego, które przyspieszy wyrównywanie sposobu traktowania pracowników ze względu na płeć – mówi Magdalena Sawicka, menedżer marketingu i komunikacji w Accenture.

Specjalistki z wyższej półki

Choć kompetencje cyfrowe pomagają kobietom rozwijać karierę, ich wpływ nie zmniejszył dysproporcji w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Dotyczy to m.in. osób pracujących na stanowiskach kierowniczych czy nierówności płac. Mężczyźni w dalszym ciągu dominują pod względem zarobków w gospodarstwie domowym we wszystkich trzech badanych pokoleniach - Y (tzw. millenialsi, czyli osoby urodzone w latach 1980-1995), generacji X (urodzeni w latach 1965–1979) i tzw. baby boomers (osoby urodzone w latach 1946–1964).

Taki stan rzeczy ulegnie jednak zmianie, ponieważ coraz więcej kobiet z generacji Y i pokolenia epoki cyfrowej odważnie rozwija swoją karierę i jest gotowa na objęcie kierowniczych stanowisk. Badania wykazały, że 49 proc. wszystkich kobiet pracujących i 56 proc. kobiet z pokolenia Millenials aspiruje do stanowisk menedżerskich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.