Nowe technologie do 2040 r. wyrównają szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy

• Raport Accenture „Getting to Equal: How Digital is Helping Close the Gender Gap at Work” wskazuje, że nowe technologie wspierają kobiety w walce o równość w środowisku pracy.
• Dzięki kompetencjom cyfrowym luka płacowa w krajach rozwiniętych ma zniknąć około 2040 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe technologie do 2040 r. wyrównają szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 mar 2016 12:00


Przepaść między kobietami i mężczyznami w środowisku biznesowym to stale aktualny temat. Brak równości w kwestii wynagrodzenia, awansów czy nawet w obszarze edukacji - studiów, kursów, certyfikatów - jest nadal bardzo widoczny.

Czytaj też: Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce jedne z najniższych w UE

Tymczasem z najnowszych analiz Accenture wynika, że duży wpływ na zmniejszanie różnic mają kompetencje cyfrowe, czyli biegłość w posługiwaniu się nowymi technologiami. Jak wskazują badania – im wyższe umiejętności cyfrowe u kobiet, tym większa równość płci w środowisku pracy. Studentki, absolwentki i specjalistki wykorzystują cyfrowe kompetencje do zdobycia przewagi w przygotowaniu do pracy, znalezienia zatrudnienia i postępów w karierze.

Jak prognozują badacze Accenture, przyśpieszenie tempa cyfryzacji przez ustawodawców i przedsiębiorstwa spowoduje, że kraje rozwinięte osiągną równość ok. 2040 roku, a rozwijające się – do 2060. Umiejętności swobodnego poruszania się po świecie technologii usuną też bariery powstrzymujące wiele kobiet od podjęcia pracy, pozwalając im na wykonywanie obowiązków z domu, za pomocą elastycznego czasu pracy.

– Kobiety stanowią ogromny, choć często niewykorzystany, potencjał firmy, oferując pracodawcom idealne proporcje między kompetencjami twardymi i miękkimi. Wspieranie kobiet w zdobywaniu umiejętności cyfrowych to zadanie dla sektora publicznego i prywatnego, które przyspieszy wyrównywanie sposobu traktowania pracowników ze względu na płeć – mówi Magdalena Sawicka, menedżer marketingu i komunikacji w Accenture.

Specjalistki z wyższej półki

Choć kompetencje cyfrowe pomagają kobietom rozwijać karierę, ich wpływ nie zmniejszył dysproporcji w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Dotyczy to m.in. osób pracujących na stanowiskach kierowniczych czy nierówności płac. Mężczyźni w dalszym ciągu dominują pod względem zarobków w gospodarstwie domowym we wszystkich trzech badanych pokoleniach - Y (tzw. millenialsi, czyli osoby urodzone w latach 1980-1995), generacji X (urodzeni w latach 1965–1979) i tzw. baby boomers (osoby urodzone w latach 1946–1964).

Taki stan rzeczy ulegnie jednak zmianie, ponieważ coraz więcej kobiet z generacji Y i pokolenia epoki cyfrowej odważnie rozwija swoją karierę i jest gotowa na objęcie kierowniczych stanowisk. Badania wykazały, że 49 proc. wszystkich kobiet pracujących i 56 proc. kobiet z pokolenia Millenials aspiruje do stanowisk menedżerskich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.