Nowe propozycje zmian w Kodeksie pracy w ocenie branży ochrony

Przedstawione propozycje przepisów nowego Kodeksu pracy wywołują kontrowersje wśród przedstawicieli branży usługowej. Chodzi przede wszystkim o przymus pracy na etacie przy jednoczesnym jej zakazie na umowach cywilnych. Proponowane zmiany utrudnią działalność wielu firmom i de facto uniemożliwią wielu osobom dorabianie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe propozycje zmian w Kodeksie pracy w ocenie branży ochrony

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

14 lut 2018 17:23


  • Kolejna grupa zawodowa ocenia propozycje zmian w Kodeksie pracy. Branża ochrony to jedna z największych gałęzi usług, gdzie zatrudnianie na umowy cywilnoprawne jest wciąż bardzo popularne.
  • Zdaniem reprezentującego tę branżę eksperta proponowane zmiany zwiększą znacznie koszty pracy i doprowadzą do zwolnienia tych, którzy dorabiają do stałej pracy lub emerytury.
  • Obowiązkowi zatrudniania na etat i likwidacji umów powinno towarzyszyć zwiększenie kwoty wolnej od podatku, bo to, którego dokonano niedawno, jest niewystarczające. Skorzystaliby na tym przede wszystkim  pracownicy – twierdzi Beniamin Krasicki, wiceprezes Polskiej Izby Ochrony i prezes City Security.

Faktyczna likwidacja możliwości pracy w oparciu o umowy cywilnoprawne (np. zlecenie) lub odprowadzanie składek od każdej z nich – takie propozycje do nowego Kodeksu pracy pojawiły się przy okazji prowadzonych nad nim prac. Zdaniem Beniamina Krasickiego, wiceprezesa Polskiej Izby Ochrony i prezesa City Security, wprowadzenie takich unormowań spowoduje kolejne utrudnienia dla firm branży ochrony, a przede wszystkim dla wielu osób mających w nich dodatkową okazję do zarobienia.

- Powinno się utrzymać umowy zlecenia, a więc wciąż chyba najpopularniejszą formę zatrudnienia, bo jeśli ktoś chce sobie dorobić na emeryturze lub do głównej pracy, to teraz będzie to już praktycznie niemożliwe. Proponowane rozwiązania wpłyną na znaczne zwiększenie kosztów pracy dla takich osób – skądinąd często bardzo wartościowych, bo są to np. byli doświadczeni policjanci czy żołnierze, a pracodawca będzie wolał powierzyć te zadania swoim stałym pracownikom lub – co coraz częstsze – zastąpić dotychczasowych technologiami, korzystając np. w szerszym wymiarze z monitoringu wizyjnego – mówi Beniamin Krasicki i dodaje, że dorabiającym do emerytury czy stałej posady nie potrzeba umowy o pracę. Podobnie ocenia pomysł obowiązku przechodzenia na samozatrudnienie.

Czytaj też: Ochrona ograniczona przez niedzielny zakaz handlu

- Przecież to zwiększa jeszcze obciążenia dla pracowników: będą musieli odprowadzać co miesiąc ZUS, co pożre im znaczną część dochodu, a pewnie wielu z nich skorzysta też z usług profesjonalnych księgowych, nie mówiąc już o całej procedurze rejestracyjnej – twierdzi Beniamin Krasicki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zła 2018-02-17 14:17:54

A co z pracownikami ochrony, którzy dorabiają na imprezach masowych typu mecze i koncerty? Takie wydarzenia są raz/parę razy na miesiąc i umowy nie ma jak do nich zrobić, bo nie są regularne.

Janusz 2018-02-16 19:18:57

Pan chyba czegos nie rozumie im wiekszy zus tym wyzsza moja emerytura ja wi ze w ochronie sa dwie umowy smieciowe od jednej placi sie obowiazkowy zus a od dtugiej nie a kazdy z pracownikow wolalby zaplacic wiekszy zus i miec wieksze skladki na przyszla emeryture a jezeli chodzi o urlopy to wlasnie pracownikom ochrony by sie nalezaly pracuja po 300 godzin miesiecznie na smieciowkach bez mozliwosci urlopu ale taki sposob wykorzystania pracownikow wam pracodawcom pasuje najwyzszy czas to skonczyc

Joker 2018-02-15 22:33:29

Najśmieszniejsze, że pracownicy ochrony naiwnie uważają, że im większy ZUS i podatek zapłaci za nich pracodawca (szef prywatnej firmy ochrony) tym dla nich lepiej, i w ten sposób będą wyższe zarobki a potem 13tki i wczasy pod gruszą. Jest dokładnie odwrotnie. Podatki i ZUSy zamiast do kieszeni ochroniarzy trafiają do kasy państwa a tam są wydawane na biurokratów/urzedasów/ polityków, na ośmiorniczki i premie ministrów....