wnp.pl

Niskie zarobki i umowy śmieciowe. Polak nie ma powodów do optymizmu

0 0
Niskie zarobki i umowy śmieciowe. Polak nie ma powodów do optymizmu
Poziom płacy minimalnej w Polsce jest niski na tle krajów zachodnich, ale nie odbiega poziomem od krajów na podobnym poziomu rozwoju do naszego / fot.fotolia

- Jednym z kluczowych problemów polskiego rynku pracy są niskie płace. Najwyższa pora, aby Polska przestała konkurować wyłącznie śmieciowym zatrudnieniem - mówi Piotr Szumlewicz, ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

- Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) przedstawił dane na temat płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Wynika z nich, że państwa UE są bardzo zróżnicowane odnośnie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Najniższą płacę minimalną mają: Bułgaria - 184 euro, Rumunia - 218, Litwa - 300, Czechy - 332, Węgry - 333, Łotwa - 360 euro. Również Polska jest krajem o stosunkowo niskim poziomie płacy minimalnej - 410 euro. Najwyższe minimalne wynagrodzenie mają Luksemburg - 1923 euro, Belgia i Holandia - po 1502, Niemcy - 1473, Irlandia - 1462, Francja - 1458, Wielka Brytania - 1379 - informuje Piotr Szumlewicz, ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ).

Płaca minimalna rośnie, ale coraz wolniej

W latach 2008-2015 minimalne wynagrodzenie wzrosło we wszystkich krajach z wyjątkiem Grecji (tan nastąpił spadek o 14 proc.) i Irlandii (płaca minimalna nie zmieniła się). Największy wzrost między 2008 a 2015 rokiem odnotowano w Rumunii - o 95 proc., Bułgarii - 64 proc., Słowacji - 58 proc. i na Łotwie - 57 proc. W Polsce płaca minimalna wzrosła o 48 proc.

Eurostat przedstawił też dane dotyczącego minimalnego wynagrodzenia w parytecie siły nabywczej (z uwzględnieniem różnic w cenach). W tym rankingu różnice między krajami są nieco mniejsze. Najwyższa płaca minimalna tak liczona jest w Luksemburgu - 1561, Niemczech - 1441, Holandii - 1363 i Francji - 1337. Najniższe minimalne wynagrodzenie mają Bułgaria - 380, Rumunia - 384, Litwa - 464 i Estonia - 488. W Polsce płaca minimalna przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej wynosi 738.

Poziom płacy minimalnej w Polsce jest niski na tle krajów zachodnich, ale nie odbiega poziomem od krajów na podobnym poziomu rozwoju do naszego.

1,3 mln osób zarabia mniej niż płaca minimalna

- Niestety jednak nie ma wiele powodów do optymizmu. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2013 roku aż 1,3 mln osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymywało wynagrodzenie brutto nie przekraczające obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. W niektórych branżach, szczególnie w ochronie, roznoszeniu ulotek czy gastronomii dominują stawki 5-7 zł za godzinę, a niekiedy nawet zdarzają się stawki 2-3 zł. Okazuje się więc, że płaca minimalna w praktyce nie obowiązuje i omija ją olbrzymia liczba firm. Trudno w tej sytuacji się dziwić, że praca w Polsce nie chroni przed ubóstwem - dodaje Piotr Szumlewicz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.