Nierealna regionalna płaca minimalna

Negocjowanie poziomu wynagradzania dla różnych części kraju i działów gospodarki nie ma wielu entuzjastów. Dla pracodawców to zbędne ryzyko, dla związkowców niekonsekwencja rządu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nierealna regionalna płaca minimalna

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

31 paź 2013 10:06


Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy, w odpowiedzi na postulaty związków zgłoszone przy okazji wrześniowych protestów zaproponował dyskusję nad możliwością różnicowania wysokości płacy minimalnej w zależności od regionu lub branży. Miałyby one funkcjonować poza systemem ogólnopolskim i być wyższe niż najniższe wynagrodzenie ustalane na szczeblu centralnym.

Przedstawiciele pracowników są zaskoczeni propozycją i oceniają ją krytycznie. Ich zdaniem różnicowanie płacy minimalnej może naruszać zasadę równego traktowania - podaje "DGP". - Poza tym jest postrzegane jako sztuczne przenoszenie na nasz grunt rozwiązań z Europy Zachodniej, które nie zawsze się sprawdzają.

Ponadto, zdaniem związkowców, rząd jest niekonsekwentny, bo z jednej strony chce działać na rzecz zrównoważenia rozwoju regionów poprzez programy dla wschodnich województw i janosikowe, a z drugiej strony proponuje podział kraju poziomem minimalnej płacy - donosi "DGP". Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

przedsiebiorca 2013-10-31 14:56:13

oczywiście, że płaca minimalna powinna być zróżnicowana w zależności od regionu i branży. Związkowcy nie są w stanie tego pojąć, bo ekonomii nie są w stanie pojąć. Inne są koszty utrzymania w wielkich aglomeracjach , a inne na prowincji. Inne pieniądze ma do podziału KGHM a inne mały warsztat Kowalskiego , i mały zakład często zwyczajnie nie stać na pensje narzucone odgórnie. A równość na tym świecie to jest tylko w jednej sprawie i związki tego nie zmienią , co najwyżej szkodzą , a nie pomagają ludziom. Pensji minimalnej ogólnokrajowej ustawowej nie powinno być , to powinny być umowy resortowe i regionalne. Należy wprowadzać przepisy zachęcające ludzi do bycia przedsiębiorcą. Puki co to odstraszają od prowadzenia działalności i zatrudniania innych.