Nierealna regionalna płaca minimalna

0 0
Nierealna regionalna płaca minimalna

Negocjowanie poziomu wynagradzania dla różnych części kraju i działów gospodarki nie ma wielu entuzjastów. Dla pracodawców to zbędne ryzyko, dla związkowców niekonsekwencja rządu.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy, w odpowiedzi na postulaty związków zgłoszone przy okazji wrześniowych protestów zaproponował dyskusję nad możliwością różnicowania wysokości płacy minimalnej w zależności od regionu lub branży. Miałyby one funkcjonować poza systemem ogólnopolskim i być wyższe niż najniższe wynagrodzenie ustalane na szczeblu centralnym.

Przedstawiciele pracowników są zaskoczeni propozycją i oceniają ją krytycznie. Ich zdaniem różnicowanie płacy minimalnej może naruszać zasadę równego traktowania - podaje "DGP". - Poza tym jest postrzegane jako sztuczne przenoszenie na nasz grunt rozwiązań z Europy Zachodniej, które nie zawsze się sprawdzają.

Ponadto, zdaniem związkowców, rząd jest niekonsekwentny, bo z jednej strony chce działać na rzecz zrównoważenia rozwoju regionów poprzez programy dla wschodnich województw i janosikowe, a z drugiej strony proponuje podział kraju poziomem minimalnej płacy - donosi "DGP".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • oczywiście, że płaca minimalna powinna być zróżnicowana w zależności od regionu i branży.
  Związkowcy nie są w stanie tego pojąć, bo ekonomii nie są w stanie pojąć. Inne są koszty utrzymania w wielkich aglomeracjach , a inne na prowincji. Inne pieniądze ma do podziału KGHM a inne mały warsztat Kowalskiego , i mały zakład często zwyczajnie nie stać na pensje narzucone odgórnie. A równość na tym świecie to jest tylko w jednej sprawie i związki tego nie zmienią , co najwyżej szkodzą , a nie pomagają ludziom.
  Pensji minimalnej ogólnokrajowej ustawowej nie powinno być , to powinny być umowy resortowe i regionalne. Należy wprowadzać przepisy zachęcające ludzi do bycia przedsiębiorcą. Puki co to odstraszają od prowadzenia działalności i zatrudniania innych.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.