Niemieccy przewoźnicy i kierowcy popierają płacę minimalną. Chcą uczciwej konkurencji

0 0
Niemieccy przewoźnicy i kierowcy popierają płacę minimalną. Chcą uczciwej konkurencji
Jeśli minimalne stawki godzinowe obowiązywałyby tylko w Niemczech, wówczas firmy spedycyjne i logistyczne nie będą chciały korzystać z usług niemieckich przewoźników/ Fot. fotolia

W Brukseli rozpatrywane są dwie skargi przeciwko RFN. Pierwszą z nich wystosowali niemieccy kierowcy, drugą -zagraniczni przewoźnicy.

Ustawa Mindeslohngesetz (w skrócie: MiLoG), która została przyjęta 11 sierpnia 2014 r., a weszła w życie 1 stycznia 2015 r., zakłada minimalne wynagrodzenie 8,5 euro brutto za godzinę pracy na terytorium Niemiec - niezależnie od tego, czy firma ma swoją siedzibę w Niemczech, czy w zupełnie innym kraju.

Prawo to wprowadziło dużo zamieszania wśród polskich pracodawców z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej (TSL), którzy w takiej sytuacji muszą płacić znacznie więcej kierowcom, odbywającym kursy przez kraj naszych sąsiadów.

Czytaj też: Andrea Nahles: Zmian w ustawie o płacy minimalnej nie będzie

Jak informuje „Deutsche Welle” niemieckim pracownikom i przewoźnikom płaca minimalna odpowiada. Mają nadzieje, że zmniejszy ona liczbę transportów drogowych z Europy Środkowo-Wschodniej – co de facto już się dzieje.

Skąd taka postawa? Wiele zagranicznych firm, powołując się na swobodę świadczenia usług, przetrzymuje na niemieckich parkingach TIR-y, a kierowców dowozi z kraju na miejsce.

Przykładem jest 130 samochodów ciężarowych z polskimi tablicami rejestracyjnymi stojące na parkingu w porcie śródlądowym Worms w Palatynacie. Kierowcy tych TIR-ów świadczą przewozowe usługi regionalne i transgraniczne dla przewoźnika austriackiego. Z Austrii do Worms dowozi ich autobus.

Czytaj też: Niemiecka płaca minimalna zwiększy szarą strefę

- Ta austriacka firma, powołująca się na unijną swobodę świadczenia usług, zatrudnia polskich pracowników na polskich stawkach. Nie realizuje transportów transeuropejskich, lecz faktycznie prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech nie płacąc tu podatków i nie odprowadzając składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawodawca chciał ukrócić właśnie takie praktyki – tłumaczy w rozmowie z „Deutsche Welle” prof. Karlheinz Schmidt, szef Federalnego Zrzeszenia Przewoźników, BGL.

Zdaniem prof. Schmidta, jeśli minimalne stawki godzinowe obowiązywałyby tylko w Niemczech, wówczas firmy spedycyjne i logistyczne nie będą chciały korzystać z usług niemieckich przewoźników ze względu na koszty.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.