Niemcy: Minimalna płaca godzinowa zmniejszy dyproporcje w zarobkach?

• Wprowadzenie z początkiem br. minimalnej płacy godzinowej (8,50 euro) na terenie całych Niemiec może zmniejszyć dysproporcje w regionalnym zróżnicowaniu zarobków.
• W przeliczeniu na miesięczne zarobki, oznacza to średnią płacę 1473 euro (za cały etat) - informuje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niemcy: Minimalna płaca godzinowa zmniejszy dyproporcje w zarobkach?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

14 cze 2016 13:57


Destatis przedstawił mapę regionów Niemiec z tzw. indeksem Kaitz.

Indeks wyraża stosunek płacy minimalnej do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto na etat. Gdy w określonym regionie indeks ma poziom 100 proc., oznacza to, że wszyscy pracownicy tam zatrudnieni otrzymują minimalne wynagrodzenie.

Ogólnie, im wyższy wskaźnik, tym silniejszy jest potencjalny wpływ płacy minimalnej w danym regionie. Ale nie oznacza, że tam żyje się najlepiej, wręcz przeciwnie.

Czytaj też: Jak to jest z płacą minimalną w krajach UE?

Według danych za 2014 roku, najwyższy poziom indeksu Kaitza występował w Perlebergu w Brandenburgii (74 proc.), a najniższy na regionalnych rynkach pracy we Frankfurcie nad Menem, w Monachium i Wolfsburgu (34 proc.).

Jak wyjaśnia Destatis, różnica ta wynika m.in. z tego, że przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w trzech ostatnich regionach wynosiło 4300 euro i było ponad dwa razy wyższe niż w Perleberg (2000 euro).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.