NBP: Firmy nie tylko będą zatrudniać, ale i płacić więcej

Przedsiębiorstwa zamierzają zwiększać liczbę pracowników, więcej firm planuje też podwyżki płac - wynika z raportu NBP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

NBP: Firmy nie tylko będą zatrudniać, ale i płacić więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

20 paź 2015 14:58


- Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw w III kw. br. była dobra i stabilna, choć nieco gorsza niż w II kw. Jednym z czynników obniżających optymizm ocen była sierpniowa susza. Pogarszające się perspektywy sprzedażowe na rynek chiński nie miały zaś, jak do tej pory, przełożenia na kondycję przedsiębiorstw - napisano w opublikowanym we wtorek (20 października) raporcie o kondycji sektora przedsiębiorstw.

W raporcie wskazano, że lepsze perspektywy sprzedaży przełożyły się na poprawę prognoz zatrudnienia i płac.

Największa dynamika w handlu

- Niemal wszystkie analizowane grupy przedsiębiorstw, poza firmami należącymi do sektora publicznego zamierzają zwiększyć liczbę pracowników, choć nawet w firmach publicznych zanotowano poprawę wskaźników zatrudnienia - napisano. - Najbardziej dynamicznych wzrostów można się spodziewać w dalszym ciągu w handlu, wśród eksporterów oraz w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego - dodano.

Podwyżki nieuniknione

Autorzy raportu zaznaczają, że możliwość wzrostu płac w IV kwartale sugeruje zarówno zwiększony odsetek firm planujących dokonać podwyżek, jak i nieco wyższa przeciętna wartość deklarowanej podwyżki.

- Wynagrodzenia mogą rosnąć, mimo że presja na ich podwyższenie ze strony pracowników pozostaje generalnie słaba (mimo wzrostu). Niektóre firmy zaczynają mieć jednak problemy ze znalezieniem fachowców, przez co zmuszone są konkurować o pracownika wyższymi wynagrodzeniami - napisano.

- Wskazuje na to stopniowo malejący odsetek podmiotów oferujących nowym pracownikom niższe pensje niż osobom zatrudnionym wcześniej. Taką sytuację obserwujemy obecnie zwłaszcza w handlu - dodano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
NBP

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.