Nasi prezesi zarabiają miliony

0 0
Nasi prezesi zarabiają miliony

Dzięki posadzie w zarządzie państwowej spółki paliwowej już w rok można zostać milionerem. Nawet jeśli ta spółka jest objęta ustawą kominową - informuje "Gazeta Wyborcza".

Wysokie ceny energii na świecie wywindowały w 2012 r. wyniki naszych spółek paliwowych. Największy polski koncern paliwowy PKN Orlen miał w 2012 r. rekordowe przychody ponad 120 mld zł.

I jak podaje GW, właśnie menedżerowie Orlenu mają najwyższe zarobki. W zeszłym roku prezes Jacek Krawiec otrzymał 1 mln 666 tys. podstawowej płacy plus 1,44 mln zł premii za 2011 r. W sumie ponad 3,1 mln zł, o 142 tys. zł więcej niż w 2011 r.

Wiceprezes ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk nie dostał co prawda podwyżki, ale i tak zarobił ponad 2,7 mln zł.

W 2012 r. za pracę w radzie nadzorczej Orlenu dyrektor generalny Ministerstwa Skarbu Grzegorz Borowiec otrzymał 149 tys. zł. A Piotr Wielowieyski, który w radzie koncernu był w zeszłym roku przez 18 dni, dostał za ten okres 8 tys. zł wynagrodzenia.

W giełdowych spółkach objętych ustawą kominową, takich jak PGNiG i Lotos, miesięczne wynagrodzenie w zarządzie może wynieść maksymalnie sześciokrotność przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat z zysków) w ostatnim kwartale poprzedniego roku. W 2012 r. ten limit wynosił 22 619 zł miesięcznie, czyli ponad 271 tys. zł rocznie.

W zarządach PGNiG i Lotosu płace były jednak dużo wyższe.

Gazeta Wyborcza podaje, że Grażyna Piotrowska-Oliwa, która od połowy marca zeszłego roku jest prezesem gazowego koncernu, zarobiła w tym czasie 768 tys. zł. Poprzedni prezes PGNiG Michał Szubski za pełny 2011 r. kierowania zarządem otrzymał ponad 1,8 mln zł.

W jaki sposób można zarabiać ponad milion złotych rocznie w zarządzie spółki, objętej ustawą kominową? Należy dodatkowo zasiadać w radzie nadzorczej odpowiedniej spółki-córki - takiej, w której "kominowa" firma-matka ma poniżej 50 proc. akcji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • W katolickim i upodlonym kraju wypasione ryje z Orlenu mają się suuuper !!!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.