Najwięcej w Enei, "słabo" w JSW. Jak płacą menedżerom w spółkach Skarbu Państwa?

0 0
Najwięcej w Enei, "słabo" w  JSW. Jak płacą menedżerom w spółkach Skarbu Państwa?
W spółkach, w których Skarb Państwa posiadał co najmniej 50 proc. udziałów najniższe pensje oferowała Jastrzębska Spółka Węglowa (805 tys. zł). (Fot. PTWP)

W szesnastu spółkach, wśród wszystkich notowanych na GPW w 2015 roku, udział Skarbu Państwa w akcjonariacie wynosił od 5 proc. do 71 proc. Mediana rocznych wynagrodzeń menedżerów w tych firmach wyniosła 1,4 mln zł.

Połowa menedżerów otrzymała w ubiegłym roku pensje w przedziale od 1 mln zł do 1,9 mln zł. Natomiast co dziesiąta osoba mogła liczyć na wynagrodzenie w wysokości 2,3 mln zł i więcej.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia wspierają rekrutację menedżerów do państwowych spółek?

Najwyższe wynagrodzenie wśród osób, które przepracowały cały badany rok otrzymał Sławomir Jędrzejczyk – ponad 3 mln zł (wiceprezes zarządu ds. finansowych w PKN Orlen). 

Najwyższe wynagrodzenia 1,85 mln zł otrzymali menedżerowie spółek, w których Skarb Państwa posiadał od 20 proc. do 50 proc. akcji. Natomiast w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa mediana wynagrodzeń była o 435,5 tys. zł niższa i wyniosła 1,4 mln zł.

W spółkach, w których Skarb Państwa posiada co najmniej 50 proc. akcji, najwyższe pensje otrzymywały osoby pracujące w Enei. Średnia pensja menedżera w tej spółce wyniosła 1,7 mln zł. Na drugim miejscu uplasowała się spółka PGE z wynagrodzeniami na poziomie 1,5 mln zł.

Czytaj też: Spółki skarbu państwa: Wynagrodzenia menedżerów będą zależeć od wielkości firmy

W spółkach, w których Skarb Państwa posiadał co najmniej 50 proc. udziałów najniższe pensje oferowała Jastrzębska Spółka Węglowa (805 tys. zł).

W powyższych obliczeniach zostały uwzględnione osoby, które przepracowały pełny rok.

Warto zwrócić też uwagę, iż pod koniec 2015 wielu członków zarządów zostało odwołanych z pełnienia swoich funkcji w związku ze zmianami politycznymi w naszym kraju. Swoją pracę stracili m.in. długoletni prezes PKN Orlen Dariusz Krawiec czy Andrzej Klesyk z PZU.

W tabeli poniżej przedstawiono wynagrodzenia menedżerów, którzy przestali pełnić swoje funkcje w grudniu 2015 roku. Dodatkowo ich pensje porównano z wynagrodzeniami, które otrzymali w 2014 roku (uwzględniono osoby, które przepracowały cały 2014 rok).

Prawie wszystkie osoby, które zostały odwołane z pełnienia swojej funkcji otrzymały wynagrodzenie wyższe niż to otrzymane w 2014 roku. Najwięcej otrzymał Dariusz Krawiec - 6,5 mln zł, w tym 3,4 mln zł z tytułu odprawy oraz umowy o zakazie konkurencji.

Tabela2.png
Tabela2.png

*Wszystkie dane pochodzą z raportu opracowanego przez Sedlak & Sedlak. Przeanalizowano wynagrodzenia 1 361 menedżerów (w tym 932 osób, które przepracowały cały 2015 rok) z 353 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.