Najbogatsi Niemcy i Polacy. Jak duże są dysproporcje?

Jak wynika z danych Europejskiej Komisji Gospodarczej, przeciętne wynagrodzenie w Niemczech jest ponad trzykrotnie wyższe niż w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najbogatsi Niemcy i Polacy. Jak duże są dysproporcje?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

10 paź 2015 10:23


Jeszcze większe dysproporcje możemy dostrzec analizując ranking najbogatszych przygotowany przez miesięcznik Forbes. Na wspomnianej liście znalazło się aż 103 Niemców i zaledwie 5 Polaków. Co więcej, najbogatszy Niemiec dysponuje pięciokrotnie wyższym majątkiem niż najbardziej majętny Polak.

Według rankingu Forbes, łączna wartość majątku stu najbogatszych Polaków wyceniana jest na 27,7 mld euro, a więc równowartość niespełna 116 mld zł. Dla porównania suma dobytku stu najbardziej majętnych Niemców to kwota dwanaście razy większa – ponad 325 mld euro (około 1,3 biliona zł).

W ubiegłym roku przeciętny dobytek najbogatszych Polaków wyniósł 288 mln euro. Najbardziej majętni Niemcy dysponowali średnio majątkiem o wartości blisko dziesięć razy większej, tj. 2,8 mld euro. Z kolei jeśli uwzględnimy bardziej miarodajną miarę jaką jest mediana, okazuje się, że w przypadku Polski wynosi ona tylko 130 mln euro.

Majątki dziesięciu najbogatszych Polaków wahały się między 514 mln euro i 3,6 mld euro. Na pierwszym miejscu w polskim rankingu znalazł się nieżyjący już Jan Kulczyk.

Z kolei u naszego zachodniego sąsiada, na pierwszej pozycji uplasował się 21. najbogatszy człowiek na świecie, Georg Schaeffler z majątkiem ponad 20 mld euro. Dziesiątkę najbogatszych Niemców zamyka zaś przedsiębiorca z branży IT Hasso Plattner, którego majątek został oszacowany na kwotę 6,9 mld euro.

Dziesięciu Polaków znajdujących się na ostatnich miejscach zestawienia dysponuje łącznym majątkiem o wartości 623 mln euro. Każdy z nich posiada około 60 mln euro.

Z kolei Niemcy zajmujący dziesięć najniższych pozycji wśród stu najbogatszych mogą się pochwalić łączną kwotą 9,2 mld euro. Majątek ostatniego niemieckiego milionera na liście to 754 mln euro, a więc ponad trzynastokrotnie więcej niż Piotra Nowaka, który zamyka polskie zestawienie.

*Artykuł został opracowany przez Sedlak&Sedlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.