MSP chce, by wynagrodzenia menedżerów zależały od wyników

Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje nowe zasady ustalania wynagrodzeń menedżerów spółek Skarbu Państwa zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich. Chce, by część wynagrodzenia była zmienna i zależała od realizacji celów, w tym wyników finansowych i realizowanych inwestycji - poinformowało MSP w komunikacie na stronie internetowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MSP chce, by wynagrodzenia menedżerów zależały od wyników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 kwi 2013 14:54


MSP przedstawiło "Dobre Praktyki" w zakresie kształtowania wysokości i składników wynagrodzeń, w przypadku zawierania kontraktów menedżerskich z członkami zarządów wybranych spółek z udziałem Skarbu Państwa, wyjaśniając, że dotychczasowe przepisy tzw. ustawy kominowej nie precyzują, jak takie kontrakty powinny być formułowane.

Zgodnie z tymi wytycznymi, którymi będą mogły się kierować rady nadzorcze, wysokość kontraktu nie powinna odbiegać od średnich wynagrodzeń na rynku oraz składać się z dwóch składników - części stałej (60 proc.) i zmiennej (40 proc.).

- Co niezwykle istotne, część zmienna wynagrodzenia, czyli premie muszą być uzależnione od poziomu realizacji celów. Kontrakt menedżerski ma motywować do działania. To nie jest płaca zasadnicza o stałej wysokości, wypłacana niezależnie od wyników - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Część zmienna kontraktu ma odzwierciedlać realizację postawionych przed zarządami celów i powinna być powiązana z podstawowymi wskaźnikami i wynikami finansowymi jak: zysk netto, przychody, EBITDA, rentowność, czy płynność, jak również realizacja inwestycji.

- Bezpieczeństwo energetyczne Polski równa się inwestycjom w nowe moce wytwórcze i infrastrukturę przesyłową. Dlatego w przypadku spółek sektora paliwowo-energetycznego połowa premii powinna być uzależniona od zrealizowanych procesów inwestycyjnych. Ponadto, skoro wysokość kontraktu ma odzwierciedlać rynkowe trendy i wymagać pełnego zaangażowania w prace spółki, członkowie zarządu nie powinni pobierać wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych spółek zależnych - powiedział Budzanowski.

Dobre Praktyki w zakresie wynagradzania członków zarządu to element Programu Profesjonalizacji Nadzoru (PPN), w ramach którego MSP wdrożyć ma szereg inicjatyw mających na celu wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. W ramach PPN resort skarbu opracował także dwa inne dokumenty: Standardy postępowania członków RN (publikacja w kwietniu) oraz Dobre Praktyki w zakresie zapewnienia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w organach spółek (wprowadzone w marcu).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.