MPiPS: ok. 30 mld zł na pomoc potrzebującym i bezrobotnym

0 0
MPiPS: ok. 30 mld zł na pomoc potrzebującym i bezrobotnym

Ponad 30 mld zł przeznaczyliśmy w tym roku na pomoc potrzebującym; jednak w walce z ubóstwem równie ważne jest zapobieganie bezrobociu - przekonywał w czwartek w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister przedstawił - na wniosek posłów PiS - informację na temat podejmowanych przez rząd działań w celu ograniczenia ubóstwa, szczególnie ubóstwa rodzin z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi.

"Polska nie zapewnia dzieciom ochrony przed ubóstwem. To najbardziej kosztowny błąd, jaki rząd i społeczeństwo popełniają" - mówiła w imieniu wnioskodawców Józefa Hrynkiewicz. Podkreśliła, że każde dziecko ma tylko jedną szansę na zdrowy rozwój, a zaprzepaszczenie tej szansy będzie miało konsekwencje w jego przyszłym życiu.

Jej zdaniem obecnie obowiązujący system pomocy utrwala ubóstwo. "Trzeba zmienić system na taki, który nie będzie prowadził do dziedziczenia biedy, ale z niej wyprowadzał" - przekonywała. Dodała, że dziś jedyna droga, aby uciec od ubóstwa, to ucieczka z kraju.

"Wolter mówił, że praca jest tym, co oddala od nas tę wielką niedolę, jaką jest ubóstwo. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że trwa walka o każde miejsce pracy, o zachowanie i tworzenie nowych miejsc to rzecz w tym momencie najważniejsza dla tego rządu" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Dlatego, jak przypomniał, rząd zwiększył środki na przeciwdziałanie bezrobociu o 1,2 mld zł, co pozwoli pomóc ok. 500 tys. osób. "Sytuacja jest wciąż trudna i dalej trzeba walczyć" - zaznaczył.

Dodał, że państwo nie może też zapominać o tych, którzy z rożnych powodów pracować nie mogą. Przypomniał, że rząd przeznacza ponad 8 mld zł na świadczenia rodzinne, ponad 4 mld zł na pomoc społeczną, 1,5 mld zł na świadczenia z funduszu alimentacyjnego, prawie 4 mld zł na zasiłki macierzyńskie (a jeśli zostaną wydłużone urlopy dla rodziców, to w 2014 r. będzie to ponad 6 mld zł), prawie 2 mld na wsparcie rodzin i system pieczy zastępczej, przeszło 1 mld na dożywianie. "Razem to znacznie ponad 30 mld zł" - mówił minister.

"Mimo starań wszystkich kolejnych rządów, odsetek ubogich osób w Polsce wciąż wynosi ok. 17 proc. - to niemal tyle, ile wynosi europejska średnia i znacząco mniej niż w krajach bałtyckich czy Rumunii, Bułgarii, Grecji, Portugalii. Dla mnie i dla państwa to wciąż zbyt wiele. Niepokoi mnie wzrost ludzi żyjących poniżej minimum egzystencji. Z powodu ogólnoświatowego kryzysu wzrósł on z ok. 5,6 proc. w 2008 r. do 6,7 w 2011 r." - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.