Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

0 0
Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że podstawowe potrzeby pracowników w Polsce nie są zaspokajane. Niestety bardzo dużo ludzi w Polsce zarabia mało – z trudem wystarcza im od pierwszego do pierwszego – twierdzi Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca w Grant Thornton.

Jest pani ekspertem w branży kadrowo-płacowej od kilkunastu lat. Czy Polacy pracują tylko dla pieniędzy? I czy to źle?

Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca w Grant Thornton: Głównie dla pieniędzy. Dopóki nie zaspokoimy ich podstawowych potrzeb, trudno będzie mówić o innych skutecznych motywatorach. Stąd nie można tej kwestii postrzegać w kategoriach „źle” czy „dobrze”. Jeśli już to „źle”, że pracodawców nie stać lub nie chcą płacić tyle, ile pracownikom należy się za daną pracę.

Czytaj też: Płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1750 zł?

Czyli pani zdaniem polskie firmy płacą za mało?

– Z pewnością w wielu przypadkach tak jest. Zmiany wymaga świadomość pracodawców, że dobry pracownik powinien być dobrze opłacony. Nie pomaga wysoka stopa bezrobocia. Największą grupę bezrobotnych stanowią sprzedawcy, którym płaci się niewiele. Właśnie w tej grupie zawodowej jest bardzo wysoka podaż chętnych do pracy, co jeszcze zaniża stawki.

Czy to znaczy, że podstawowe potrzeby pracowników w Polsce nie są zaspokajane?

– Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że nie. Dowód? Proszę spojrzeć na statystyki GUS mówiące o średnim wynagrodzeniu i pamiętać o tym, jaka część Polaków otrzymuje minimalne wynagrodzenie. Niestety bardzo dużo ludzi w Polsce zarabia mało – z trudem wystarcza im od pierwszego do pierwszego.

Czytaj też: Niskie wynagrodzenia przekleństwem samorządowców?

Na ile poziom wynagrodzeń zależy od widzimisię pracodawców?

– W dużej mierze systemy wynagrodzeń zależą od faktycznych możliwości firm. Inaczej wynagradzają duzi polscy przedsiębiorcy, inaczej małe, rodzinne firmy, a jeszcze inaczej międzynarodowe korporacje, w których świadomość motywacyjnej funkcji wynagrodzeń jest zdecydowanie najwyższa.

Kiedy zatem Polacy mają szansę na osiągnięcie pułapu, przy którym pieniądze w pracy nie będą głównym motywatorem?

– Trudno prorokować. Za trafną odpowiedź na to pytanie powinno się przyznać Nobla. Mogę jedynie powiedzieć, jakie okoliczności powinny być spełnione, żeby ta sytuacja wreszcie się zmieniła. Zarobki muszą – tak po prostu – wystarczać pracownikom na normalne życie. Wówczas zaczną się liczyć inne elementy niż płaca.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Ameryki pani nie odkryła , tak jest od ponad 20 lat, i nigdy w tym kraju dobrze nie będzie dopóki ta dysproporcja nie zostanie zniwelowana - pomiędzy kosztami życia a zarobkami, proste jak nie napisze co..
 • za duzo jest tzw.nowobogackich ,po drugie nie wiem po co jest Inspekcja Pracy jesli nic nie może -a ludzie pensje dostaja za nic - co oni robją ,prawdopodobnie biora tylko koperty , bo jak nie można widziec ilu ludzi pracuje na czarno ,czy to tak ciezko wyplenic ,złapac 5-10 przedsiebiorcow co tak zatrudniaja / tak ciezko obliczyc ,że firma 1-2 osobowa ,nie moze w zaden sposob np połozyc iles tam kilometrow szyn itp ? ? zamknac zakład ,prezesa na 10 lat ,prowadzi firme to napewno wie ,że nie wolno zatrudniac na czarno , ale to nie w POLSCE ,za dużo układow ,chyba ,że zrobimy to co Lenin
 • czy placa zbyt malo? Moze nie wszystkie ? Wiele firm poprostu placi na czarno, pod stolem.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.