Młodzi ludzie wybierają ZUS. Dlaczego?

0 0
Młodzi ludzie wybierają ZUS. Dlaczego?
fot. PTWP

Tylko niespełna 7 tys. na ponad 392 tys. młodych osób, które rozpoczęły pracę od 1 lutego 2014 r., przystąpiło do otwartych Funduszy Emerytalnych. Reszta przekazuje swoje składki w całości do ZUS.

Pytany o przyczynę tego zjawiska, Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS ocenia, że wynika ono ze świadomości młodych ludzi, być może z niedoinformowania.

- Lubimy nie zastanawiać się nad przyszłością i odkładamy, wydawałoby się odległe, bo dotyczące emerytury, sprawy na później - mówi Derdziuk.

Stąd, jak podkreśla, tak ważną sprawa jest obowiązek przynależności do ZUS.

Prezes ZUS pytany, czy stawianie tylko na jednego gwaranta przyszłej emerytury, w tym przypadku na ZUS, jest bezpieczne odpowiada, że właśnie taki system, polegający na solidaryzmie międzypokoleniowym, ma już 125 lat i jest bezpieczny, gdyż gwarantuje go państwo.

Czytaj też: Derdziuk: Rozpoczynający pracę wybierają ZUS

Jak jednak podkreśla, państwo też musi zadbać o bezpieczeństwo wypłat, stąd podnoszenie wieku emerytalnego, ograniczanie przywilejów emerytalnych, czy oskładkowanie umów, dotychczas zwolnionych z tego obowiązku.

Do 2050 roku liczba emerytów ma wzrosnąć z obecnych 7 do 10 milionów Polaków - wynika z prognoz GUS. W 2050 roku na 100 pracujących będzie już 52 emerytów. Czy system emerytalnych to wytrzyma?

Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest spokojny.

Czytaj też: Pracownicy ZUS mają dość złych warunków pracy. Skarżą się prezesowi i premierowi

- Zagwarantują to zmiany dotyczące chociażby wieku emerytalnego – mówi. Przypomina jednocześnie, że będą one zależały również od tego, ile będzie się znajdować na koncie każdego z nas.

Według wyliczeń, deficyt Funduszy Ubezpieczeń Społecznych będzie cały czas się utrzymywać, ale jego wielkość w stosunku do PKB będzie się zmniejszać. W 2050 r. ten stosunek będzie lepszy niż obecnie – mówi.

GUS wskazał, że gdyby nie sukcesywne podnoszenie wieku emerytalnego na mocy reformy z ubiegłego roku, emerytów w 2050 roku byłoby aż 12,5 mln, co wiązałby się z tym, że na sto osób w wieku produkcyjnym przypadałoby 75 osób uprawnionych do emerytury.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.