Ministerstwo pracy alarmuje: są przykłady pracy za 25 gr za godzinę

Wprowadzając minimalną stawkę godzinową rząd chce walczyć z nadużywaniem umów cywilnoprawnych przez pracodawców. Wiceminister Szwed jako przykład takiego nadużycia podaje umowę zlecenie z wynagrodzeniem wynoszącym 25 gr brutto za godzinę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo pracy alarmuje: są przykłady pracy za 25 gr za godzinę

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

26 lut 2016 7:37


W fazie konsultacji społecznych znajduje się projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która ma zapobiec nadużywaniu umów cywilnoprawnych przez pracodawców. Ustawa wprowadza minimalną stawkę godzinową wynosząca 12 zł za godzinę, która obejmie osoby pracujące na umowę zlecenie, a także prowadzące działalność gospodarczą, o ile wykonują pracę lub usługi osobiście.

– Projekt zmian likwiduje nadużywanie stosowania kilkuzłotowych stawek np. w przypadku zatrudniania pracowników firm ochroniarskich czy sprzątających. To sytuacja nie do zaakceptowania i musimy ją zmienić – mówiła w styczniu br. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rzeczywiście, wiele firm, w tym sądów, placówek służby zdrowia czy instytucji kulturalnych wyceniło roboczogodzinę pracownika ochrony w wymiarze kilku złotych za godzinę. Pisaliśmy o tym tutaj.

Kto pracuje za 25 groszy za godzinę?

Jednak szokować może informacja podana przez sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Stanisława Szweda na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego:

- By uzmysłowić państwu, z czym mamy do czynienia, na potrzeby komisji wziąłem przykładową umowę zlecenie. Podstawowe wynagrodzenie wynosi na jej mocy 25 gr brutto za godzinę w ciągu pierwszych 40 godzin w miesiącu, kolejne 5 zł/h powyżej 40 godzin – powiedział wiceminister Szwed. - Między innymi z tym chcemy walczyć i to zmienić. Mamy nadzieję, że już na etapie konsultacji będziemy mogli szybko przygotować projekt, który będzie wdrożony w życie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sawojworow 2016-02-28 13:36:52

A dlaczego nie wymienia się nazwy i adresu tej firmy (na pewno ochroniarskiej) w niniejszym artykule ??? Co to jest ? Tajemnica państwowa ? Gdyby tak płaciła jakaś spółka powiązana z PiS-em albo Kaczyńskim, to od razu byście napisali POkrętacze.

glewe 2016-02-26 19:27:53

Polski niewolnik pardon pracownik to bardzo posłuszna i wydajna siła robocza dlatego nam emigracja zarobkowa nie grozi! Jesteśmy tańsi niż chinole i arabusy