Ministerstwo pracy alarmuje: są przykłady pracy za 25 gr za godzinę

0 0
Ministerstwo pracy alarmuje: są przykłady pracy za 25 gr za godzinę
Projekt nowelizacji likwiduje nadużywanie stosowania kilkuzłotowych stawek. (fot.: pixabay)

Wprowadzając minimalną stawkę godzinową rząd chce walczyć z nadużywaniem umów cywilnoprawnych przez pracodawców. Wiceminister Szwed jako przykład takiego nadużycia podaje umowę zlecenie z wynagrodzeniem wynoszącym 25 gr brutto za godzinę.

W fazie konsultacji społecznych znajduje się projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która ma zapobiec nadużywaniu umów cywilnoprawnych przez pracodawców. Ustawa wprowadza minimalną stawkę godzinową wynosząca 12 zł za godzinę, która obejmie osoby pracujące na umowę zlecenie, a także prowadzące działalność gospodarczą, o ile wykonują pracę lub usługi osobiście.

– Projekt zmian likwiduje nadużywanie stosowania kilkuzłotowych stawek np. w przypadku zatrudniania pracowników firm ochroniarskich czy sprzątających. To sytuacja nie do zaakceptowania i musimy ją zmienić – mówiła w styczniu br. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rzeczywiście, wiele firm, w tym sądów, placówek służby zdrowia czy instytucji kulturalnych wyceniło roboczogodzinę pracownika ochrony w wymiarze kilku złotych za godzinę. Pisaliśmy o tym tutaj.

Kto pracuje za 25 groszy za godzinę?

Jednak szokować może informacja podana przez sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Stanisława Szweda na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego:

- By uzmysłowić państwu, z czym mamy do czynienia, na potrzeby komisji wziąłem przykładową umowę zlecenie. Podstawowe wynagrodzenie wynosi na jej mocy 25 gr brutto za godzinę w ciągu pierwszych 40 godzin w miesiącu, kolejne 5 zł/h powyżej 40 godzin – powiedział wiceminister Szwed. - Między innymi z tym chcemy walczyć i to zmienić. Mamy nadzieję, że już na etapie konsultacji będziemy mogli szybko przygotować projekt, który będzie wdrożony w życie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • A dlaczego nie wymienia się nazwy i adresu tej firmy (na pewno ochroniarskiej) w niniejszym artykule ??? Co to jest ? Tajemnica państwowa ? Gdyby tak płaciła jakaś spółka powiązana z PiS-em albo Kaczyńskim, to od razu byście napisali POkrętacze.
  • Polski niewolnik pardon pracownik to bardzo posłuszna i wydajna siła robocza dlatego nam emigracja zarobkowa nie grozi! Jesteśmy tańsi niż chinole i arabusy

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.