Minister Sprawiedliwości przeciwny cięciom pensji sędziów

0 0
Minister Sprawiedliwości przeciwny cięciom pensji sędziów

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki negatywnie ocenia propozycję resortu finansów, by zmienić system wynagradzania sędziów i uzyskane w ten sposób oszczędności przeznaczyć na podwyżki dla pracowników sądów. Obecny system jest spójny i kompleksowy - uważa MS.

Takie stanowisko Biernackiego przekazała rzeczniczka MS Patrycja Loose. Odnosi się ono do opisanej w środę propozycji resortu finansów, zgłoszonej w ramach uwag do nowelizacji ustawy o ustroju sądów, dotyczącej zupełnie innych spraw niż pensje sędziowskie.

Czytaj też: Obetną pensje sędziom, by dać podwyżki pracownikom sądów?

Z zastrzegającego sobie anonimowość źródła w resorcie sprawiedliwości dziennikarz PAP dowiedział się, że Biernacki był zaskoczony tą propozycją, która nie była z nim wcześniej w żadnym trybie konsultowana.

Pytana o to Patrycja Loose nie chciała się do tego odnosić. "Minister sprawiedliwości Marek Biernacki negatywnie ocenia propozycję ministra finansów w zakresie zmiany systemu wynagradzania sędziów. W ocenie ministra obecnie obowiązujący system wynagradzania sędziów jest spójny i kompleksowy. Brak jest zatem uzasadnienia do ingerencji w jego podstawy" - poinformowała Loose.

Jak podkreśla MS, obecnie obowiązujący system wynagrodzeń sędziowskich (a także prokuratorskich, regulowany w powiązaniu z wynagrodzeniami sędziów) został stworzony stosunkowo niedawno - odpowiednie regulacje weszły w życie w kwietniu 2009 r. "Celem było uniezależnienie wynagrodzeń sędziów od sztucznie określanych kwot bazowych i tym samym odejście od uznaniowego ustalania tego wynagrodzenia. Z uwagi na niezależność sądów i niezawisłość sędziów wynagrodzenia sędziowskie powinny być kształtowane na podstawie obiektywnego wskaźnika, niezależnego od arbitralnej decyzji władzy wykonawczej" - podkreśla resort.

MS wskazuje też, że liczba sędziów sądów powszechnych to obecnie około 10 tys. osób. "Zatem nie jest to grupa zawodowa, której wynagrodzenia w znacznym stopniu obciążają budżet państwa, a zapewne planowane przez ministra finansów oszczędności w zakresie nowego ukształtowania wynagrodzeń sędziowskich nie będą miały szczególnie istotnego znaczenia w skali ogólnokrajowej" - dodała Loose.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.