Minimalna stawka godzinowa, zmiany: Pracodawcy mogą mieć problem z wypłatą wynagrodzenia?

• 31 maja rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy.
• Według nowych regulacji, nowa stawka miałaby być wypłacana od początku kolejnego roku i wynosić 12 złotych brutto.
• Według BCC zmiana dotknie gospodarczo regiony najmniej rozwinięte oraz doprowadzi do zatarcia różnic pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minimalna stawka godzinowa, zmiany: Pracodawcy mogą mieć problem z wypłatą wynagrodzenia?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpożywczy.pl/AT

www.portalspozywczy.pl

30 maj 2016 20:02


Witold Michałek, ekspert Business Center Club, podkreśla, że najbardziej poszkodowane będą tzw. branże peryferyjne. Mówi, że problem dotyczy usług sprzątania i ochrony obiektów.

Dodaje, że trzeba również wspomnieć o firmach, które są na peryferiach rozwoju gospodarczego. Chodzi tutaj o te, które wytwarzają na tyle mało płatne produkty i usługi, że pracodawcy mogą mieć problem z wypłatą pracownikom nowego, wyższego wynagrodzenia - komentuje w rozmowie z money.pl Witold Michałek.

Podkreśla, że nowa ustawa na pewno wpłynie na wzrost gospodarczy w regionach najmniej rozwiniętych. Uważa, że reakcją na tego typu działania rządu jest przejście ludzi do szarej strefy. Firmy mogą np. za niektóre godziny pracy płacić pracownikowi nieoficjalnie.

BCC podkreśla w oficjalnym stanowisku dotyczącym projektu, że ustawa zamiast likwidować nadużycia, jakimi jest chęć pracodawców i pracowników do uniknięcia nadmiernych kosztów pozapłacowych, próbuje upodobnić umowę zlecenie do umowy o pracę, czemu służyło również wcześniejsze ozusowanie umów zleceń.

BCC zwraca również uwagę, że ustawa narusza reguły rządzące wykonywaniem umów zleceń i umów o świadczenie usług, gdyż nakłada obowiązek wprowadzenia ewidencji czasu pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.