www.portalspozywczy.pl

Minimalna stawka godzinowa, zmiany: Pracodawcy mogą mieć problem z wypłatą wynagrodzenia?

0 0
Minimalna stawka godzinowa, zmiany: Pracodawcy mogą mieć problem z wypłatą wynagrodzenia?
Witold Michałek, ekspert Business Center Club, podkreśla, że najbardziej poszkodowane będą tzw. branże peryferyjne (fot.shutterstock)

• 31 maja rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy.
• Według nowych regulacji, nowa stawka miałaby być wypłacana od początku kolejnego roku i wynosić 12 złotych brutto.
• Według BCC zmiana dotknie gospodarczo regiony najmniej rozwinięte oraz doprowadzi do zatarcia różnic pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie.

Witold Michałek, ekspert Business Center Club, podkreśla, że najbardziej poszkodowane będą tzw. branże peryferyjne. Mówi, że problem dotyczy usług sprzątania i ochrony obiektów.

Dodaje, że trzeba również wspomnieć o firmach, które są na peryferiach rozwoju gospodarczego. Chodzi tutaj o te, które wytwarzają na tyle mało płatne produkty i usługi, że pracodawcy mogą mieć problem z wypłatą pracownikom nowego, wyższego wynagrodzenia - komentuje w rozmowie z money.pl Witold Michałek.

Podkreśla, że nowa ustawa na pewno wpłynie na wzrost gospodarczy w regionach najmniej rozwiniętych. Uważa, że reakcją na tego typu działania rządu jest przejście ludzi do szarej strefy. Firmy mogą np. za niektóre godziny pracy płacić pracownikowi nieoficjalnie.

BCC podkreśla w oficjalnym stanowisku dotyczącym projektu, że ustawa zamiast likwidować nadużycia, jakimi jest chęć pracodawców i pracowników do uniknięcia nadmiernych kosztów pozapłacowych, próbuje upodobnić umowę zlecenie do umowy o pracę, czemu służyło również wcześniejsze ozusowanie umów zleceń.

BCC zwraca również uwagę, że ustawa narusza reguły rządzące wykonywaniem umów zleceń i umów o świadczenie usług, gdyż nakłada obowiązek wprowadzenia ewidencji czasu pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.