Minimalna stawka godzinowa: 12-13 zł za godzinę pracy? Kluby parlamentarne za, Nowoczesna przeciw

0 0
Minimalna stawka godzinowa: 12-13 zł za godzinę pracy? Kluby parlamentarne za, Nowoczesna przeciw
W projekcie zapisano, że stawka będzie wynosiła 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie (fot.PTWP)

• Nowoczesna chce odrzucenia projektu o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia.
• Inne kluby poparły rozwiązanie, zgodnie z którym wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. ok. 13 zł.

Podczas drugiego czytania w Sejmie Joanna Augustynowska z Nowoczesnej zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu w całości. Według niej minimalna stawka godzinowa spowoduje zwiększenie stawki składki emerytalnej wszystkim samozatrudnionym. Zapisy ingerują w swobodę zawierania umów i mogą doprowadzić do ograniczenia ilości miejsc pracy - przekonywała.

Augustynowska uważa, że rozwiązania te nie są potrzebne, bo ten sam efekt można było uzyskać przez obniżenie kwoty wolnej od podatku.

Wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed był zaskoczony wnioskiem Nowoczesnej. przypominał, że klub ma do tego prawo, ale nikt nie zgłaszał takiego wniosku na etapie prac w komisji. Przypominał, że stawki 12-13 zł to stawki minimum brutto, jako podstawowe zabezpieczenie zatrudnionych na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zaznaczył, że w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość realizuje zapowiadane przez siebie rozwiązanie korzystne dla ok. 1,5 mln zatrudnionych w takiej formie.

Dziękował Radzie Dialogu Społecznego za aktywną postawę; stanowisko i uwagi RDS rząd uwzględnił, docenia i szanuje - mówił Szwed.

Inne kluby popierały rozwiązanie. Bożena Borys-Szopa (PiS) podkreślała, że kolejna dobra zmiana proponowana przez rząd wejdzie w życie. Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) zaznaczyła, że Platforma poprze zmiany, ponieważ wynikają one z programu ugrupowania.

Jarosław Porwich (Kukiz'15) popiera projektowane zapisy, ale wyraził obawę, że przez swoje skomplikowanie będą obchodzone. Jak powiedział, liczy, że w przyszłości zostaną one uproszczone.

Krystian Jarubas (PSL) przekonywał, że 12 czy 13 zł jest zbyt niską stawką. Powinna ona wynosić 14 albo 15 zł, aby zatrudnieni na zleceniu, czy samozatrudnieni tę zmianę odczuli. Zgłosił poprawkę klubu w tej sprawie.

W projekcie zapisano, że stawka będzie wynosiła 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego, również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana. Projekt zakłada też niewliczanie dodatku za pracę w porze nocnej do wynagrodzenia.

W kolejnych latach kwota miałaby być podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji dotyczących wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.