Minimalna stawka godzinowa: 12-13 zł za godzinę pracy? Kluby parlamentarne za, Nowoczesna przeciw

• Nowoczesna chce odrzucenia projektu o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia.
• Inne kluby poparły rozwiązanie, zgodnie z którym wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. ok. 13 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minimalna stawka godzinowa: 12-13 zł za godzinę pracy? Kluby parlamentarne za, Nowoczesna przeciw

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 lip 2016 15:13


Podczas drugiego czytania w Sejmie Joanna Augustynowska z Nowoczesnej zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu w całości. Według niej minimalna stawka godzinowa spowoduje zwiększenie stawki składki emerytalnej wszystkim samozatrudnionym. Zapisy ingerują w swobodę zawierania umów i mogą doprowadzić do ograniczenia ilości miejsc pracy - przekonywała.

Augustynowska uważa, że rozwiązania te nie są potrzebne, bo ten sam efekt można było uzyskać przez obniżenie kwoty wolnej od podatku.

Wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed był zaskoczony wnioskiem Nowoczesnej. przypominał, że klub ma do tego prawo, ale nikt nie zgłaszał takiego wniosku na etapie prac w komisji. Przypominał, że stawki 12-13 zł to stawki minimum brutto, jako podstawowe zabezpieczenie zatrudnionych na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zaznaczył, że w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość realizuje zapowiadane przez siebie rozwiązanie korzystne dla ok. 1,5 mln zatrudnionych w takiej formie.

Dziękował Radzie Dialogu Społecznego za aktywną postawę; stanowisko i uwagi RDS rząd uwzględnił, docenia i szanuje - mówił Szwed.

Inne kluby popierały rozwiązanie. Bożena Borys-Szopa (PiS) podkreślała, że kolejna dobra zmiana proponowana przez rząd wejdzie w życie. Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) zaznaczyła, że Platforma poprze zmiany, ponieważ wynikają one z programu ugrupowania.

Jarosław Porwich (Kukiz'15) popiera projektowane zapisy, ale wyraził obawę, że przez swoje skomplikowanie będą obchodzone. Jak powiedział, liczy, że w przyszłości zostaną one uproszczone.

Krystian Jarubas (PSL) przekonywał, że 12 czy 13 zł jest zbyt niską stawką. Powinna ona wynosić 14 albo 15 zł, aby zatrudnieni na zleceniu, czy samozatrudnieni tę zmianę odczuli. Zgłosił poprawkę klubu w tej sprawie.

W projekcie zapisano, że stawka będzie wynosiła 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego, również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana. Projekt zakłada też niewliczanie dodatku za pracę w porze nocnej do wynagrodzenia.

W kolejnych latach kwota miałaby być podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji dotyczących wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.