Millenialsi pierwszym pokoleniem, które zarobi mniej niż rodzice

• Pokolenie Y może być pierwszym, którego zarobki będą niższe niż zarobki poprzedniej generacji – wynika z raportu Resolution Foundation.
• Polscy millenialsi również odczuwają spowolnienie wzrostu, ale nie aż tak mocno jak brytyjscy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Millenialsi pierwszym pokoleniem, które zarobi mniej niż rodzice

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

21 lip 2016 0:00


Thinktank Resolution Foundation opublikował raport, według którego millenialsi będąc w wieku 20-29 lat, zarobili średnio o 8 tys. funtów (ok. 42 tys. zł) mniej niż przedstawiciele pokolenia X.

Choć mogłoby się wydawać, że to globalny kryzys gospodarczy miał wpływ na obniżenie płac, to w rzeczywistości wzrost zatrzymał się jeszcze przed kryzysem. Fundacja definiuje pokolenie X jako urodzonych w latach 1966-1980, a pokolenie Y – w latach 1980-2000. Zatem najstarsi millennialsi mają w tej chwili 35 lat i zaczęli zarabiać przed 2008 rokiem. Tych, którzy weszli na rynek pracy później, rynek potraktował jeszcze dotkliwiej.

Jeśli wypłaty millenialsów wzrastałyby w podobnym tempie do wypłat iksów, ci pierwsi zarobią w ciągu życia ok. 825 tys. funtów (ok. 4,3 mln zł). To uczyniłoby z nich pierwsze pokolenie z zarobkami niższymi od swoich poprzedników.

– Było dla nas oczywiste, że każde pokolenie radzi sobie lepiej niż poprzednie – zarabia więcej i cieszy się lepszym standardem życia. To podejście załamało się pod wpływem rzeczywistości ostatnich lat – mówi Torsten Bell, dyrektor Resolution Foundation.

Polskie igreki ciągle idą do przodu

Młodzi pracownicy w Polsce nie muszą obawiać się tak bardzo jak ich brytyjscy koledzy – nasz kraj ciągle jest w fazie rozwoju, choć już nie tak szybkiego jak w czasach pokolenia X.

– Po zmianie ustroju gospodarczego pojawiły się bardzo szerokie możliwości awansu społecznego. Otwierający się rynek dał młodym ludziom olbrzymie szanse. Zdarzały się sytuacje nawet kilkunastokrotnej poprawy jakości życia w stosunku do pokolenia swoich rodziców. Obecnie mamy do czynienia ze stabilizacją. Młodzi wciąż poprawiają swoją sytuację życiową względem pokolenia X, jednak już nie w tak zawrotnym tempie – komentuje Agnieszka Wójcik, menedżer badań rynkowych w Antal.

Agnieszka Wójcik, menedżer badań rynkowych w Antal (Fot.: LinkedIn) Agnieszka Wójcik, menedżer badań rynkowych w Antal (Fot.: LinkedIn)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.