Millenialsi pierwszym pokoleniem, które zarobi mniej niż rodzice

0 0
Millenialsi pierwszym pokoleniem, które zarobi mniej niż rodzice
Millenialsi mogą czuć się sfrustrowani, kiedy słyszą o dyrektorskich stanowiskach zdobytych 20 lat temu jedynie z maturą i językiem angielskim. (Fot.: Pixabay)

• Pokolenie Y może być pierwszym, którego zarobki będą niższe niż zarobki poprzedniej generacji – wynika z raportu Resolution Foundation.
• Polscy millenialsi również odczuwają spowolnienie wzrostu, ale nie aż tak mocno jak brytyjscy.

Thinktank Resolution Foundation opublikował raport, według którego millenialsi będąc w wieku 20-29 lat, zarobili średnio o 8 tys. funtów (ok. 42 tys. zł) mniej niż przedstawiciele pokolenia X.

Choć mogłoby się wydawać, że to globalny kryzys gospodarczy miał wpływ na obniżenie płac, to w rzeczywistości wzrost zatrzymał się jeszcze przed kryzysem. Fundacja definiuje pokolenie X jako urodzonych w latach 1966-1980, a pokolenie Y – w latach 1980-2000. Zatem najstarsi millennialsi mają w tej chwili 35 lat i zaczęli zarabiać przed 2008 rokiem. Tych, którzy weszli na rynek pracy później, rynek potraktował jeszcze dotkliwiej.

Jeśli wypłaty millenialsów wzrastałyby w podobnym tempie do wypłat iksów, ci pierwsi zarobią w ciągu życia ok. 825 tys. funtów (ok. 4,3 mln zł). To uczyniłoby z nich pierwsze pokolenie z zarobkami niższymi od swoich poprzedników.

– Było dla nas oczywiste, że każde pokolenie radzi sobie lepiej niż poprzednie – zarabia więcej i cieszy się lepszym standardem życia. To podejście załamało się pod wpływem rzeczywistości ostatnich lat – mówi Torsten Bell, dyrektor Resolution Foundation.

Polskie igreki ciągle idą do przodu

Młodzi pracownicy w Polsce nie muszą obawiać się tak bardzo jak ich brytyjscy koledzy – nasz kraj ciągle jest w fazie rozwoju, choć już nie tak szybkiego jak w czasach pokolenia X.

– Po zmianie ustroju gospodarczego pojawiły się bardzo szerokie możliwości awansu społecznego. Otwierający się rynek dał młodym ludziom olbrzymie szanse. Zdarzały się sytuacje nawet kilkunastokrotnej poprawy jakości życia w stosunku do pokolenia swoich rodziców. Obecnie mamy do czynienia ze stabilizacją. Młodzi wciąż poprawiają swoją sytuację życiową względem pokolenia X, jednak już nie w tak zawrotnym tempie – komentuje Agnieszka Wójcik, menedżer badań rynkowych w Antal.

Agnieszka Wójcik, menedżer badań rynkowych w Antal (Fot.: LinkedIn)
Agnieszka Wójcik, menedżer badań rynkowych w Antal (Fot.: LinkedIn)

– Kiedy reprezentanci pokolenia Y słyszą o dyrektorskich stanowiskach zdobytych jedynie z maturą i językiem angielskim – co dzisiaj jest praktycznie niemożliwe – mogą czuć się sfrustrowani. Jednak tendencja rozwojowa w Polsce wciąż jest dobra i zwyżkowa. Rok 2015 był rekordowy pod kątem nowych inwestycji zwiększających liczbę miejsc pracy. Najważniejsze, by umieć się elastycznie dostosować do gospodarki, uczyć się nowych technologii, języków i umiejętności biznesowych – dzięki temu młodzi ludzie będą w stanie konsekwentnie zwiększać dobrobyt – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.