Mikroprzedsiębiorcy zapłacą za emerytury górników i rolników

Mikroprzedsiębiorcy zapłacą za emerytury górników i rolników - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan odnosząc się do informacji o rządowych planach zlikwidowania liniowej stawki PIT w wysokości 19 procent dla przedsiębiorców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mikroprzedsiębiorcy zapłacą za emerytury górników i rolników

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl/JS

wnp.pl

17 paź 2016 19:33


- Rządowi brakuje pieniędzy do utrzymania i dalszego finansowania przywilejów emerytalnych dla górników i rolników. W związku z tym chcą obłożyć przedsiębiorców wyższymi podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne – podkreśla rozmówca.

Na stwierdzenie, że samozatrudnieni przedsiębiorcy zwykle płacą najniższą składkę emerytalną odpowiada.

- To prawda, ale jednocześnie, dostają niską emeryturę. Przedsiębiorca, który płaci niskie składki, zgromadzi sobie mały kapitał, a kiedy będzie przechodził na emeryturę dostanie tylko tyle ile zgromadził, czyli złotówkę za złotówkę, bo zgromadzony kapitał zostanie podzielony przez oczekiwaną długość życia. A jak jest w przypadku rolnika? Oni dostają za wpłaconą złotówkę do systemu trzy złote, kiedy odchodzą na emeryturę, to jest przywilej. Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, które obciąży osoby prowadzące działalność gospodarczą, żeby móc utrzymywać przywileje emerytalne rolników i górników – wyjaśnia ekspert.

Można by się zgodzić na wprowadzenia jednolitego podatku i likwidację liniowej stawki PIT, jeśli wszyscy w Polsce na tych samych zasadach płaciliby składki na ubezpieczenie społeczne i na tych samych zasadach otrzymywaliby emerytury.

- Przyjmiemy zasadę, że wszyscy Polacy, niezależnie od tego jaki zawód wykonują, płacą składki na ubezpieczenie społeczne na takich samych zasadach i jednocześnie otrzymują emerytury na takich samych zasadach, bez przywilejów, czyli jednolity powszechny system emerytalny w Polsce – proponuje gość.

Jeremi Mordasewicz ma nadzieję, że w konsultacjach projektu zmian podatkowych będą brali udział przedsiębiorcy.

Czytaj cały artykuł TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.