Mężczyźni za ladą zarabiają więcej od kobiet

0 0

Ile zarabiają sprzedawcy zatrudnieni w handlu detalicznym w Polsce? W których regionach sklepy płacą najwięcej? Poznajcie wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak.

Jak wynika z badania Sedlak&Sedlak sprzedawcy zatrudnieni w handlu detalicznym należeli w 2013 roku do najsłabiej wynagradzanych zawodów w Polsce. Połowa z nich zarabiała miesięcznie mniej niż 2600 zł brutto.

Mediana dla ogółu pracujących w Polsce wyniosła 4050 zł, czyli o 53 proc. więcej niż w przypadku sprzedawców. Najlepiej wynagradzane 25 proc. sprzedawców zarabiało ponad 3 900 zł. Pensje najsłabiej zarabiających 25 proc. nie przekraczały natomiast 1873 zł. Sprzedawcy mężczyźni zarabiali przeciętnie 30 proc. więcej niż kobiety.

Podobnie jak w przypadku wielu innych grup zawodowych, sprzedawcy najlepiej zarabiali w województwie mazowieckim. Wynagrodzenie co drugiego sprzedawcy z tego województwa przekraczało 2795 zł było o przeszło 40 proc. wyższe niż w warmińsko-mazurskim (1998 zł) - województwie o najniższych zarobkach w tej grupie.

Na wyższe pensje mogli liczyć sprzedawcy zatrudnieni w wielkich sieciach handlowych, firmach z przewagą kapitału zagranicznego oraz o stażu pracy w przedziale 11-15 lat. Połowa sprzedawców rozpoczynających pracę otrzymywała wynagrodzenie niższe od 1914 zł.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.