Menedżerów motywuje głównie wypłata

• Motywacje finansowe mają największe przełożenie na satysfakcję menedżerów z miejsca pracy – tak wynika z badania Motywacje Menedżerów 2016, przeprowadzonego po raz drugi przez Bigram, Idea! Human Capital i Legg Mason.
• Najważniejszymi motywatorami pozafinansowymi są możliwość rozwoju zawodowego oraz atmosfera w pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżerów motywuje głównie wypłata

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 kwi 2016 12:00


Menedżerowie, oceniając najważniejszą dla nich motywację finansową do pracy, wskazywali wynagrodzenie zasadnicze – tak twierdzi aż 72 proc. respondentów i jest to wynik o trzy punkty procentowe wyższy od zeszłorocznego (69 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się premie i prowizje, bonusy/nagrody finansowe i świadczenia.

Zdaniem Agnieszki Jabłońskiej, managing director executive search w Bigram menedżerowie pozostają niezmienni w swoich preferencjach.

Dla zdecydowanej większości menedżerów (88 proc. respondentów) istotne są benefity pozapłacowe. Podobnie jak w zeszłym roku najważniejszymi dla menedżerów benefitami są opieka medyczna (78 proc.), samochód służbowy (74 proc.) oraz szkolenia (66 proc.). Na znaczeniu straciły natomiast prenumeraty pism branżowych, „złoty spadochron” (odprawa gwarantowana) oraz sprzęt dobrej jakości.

– Oferta pracodawców jest coraz częściej postrzegana przez menedżerów jako kompleksowy pakiet. Ważną rolę odgrywa w nim wynagrodzenie zasadnicze, ale bardzo duże znaczenie dla konkurencyjności pakietu mają również inne elementy o charakterze pieniężnym i rzeczowym – zauważa Krzysztof Gugała, prezes Idea! Human Capital.

Większość menedżerów, aż 86 proc. za atrakcyjny uważa pakiet świadczeń dostosowany do swoich potrzeb w ramach określonego limitu finansowego. Tylko co trzeci pracodawca zapewnia zróżnicowane pakiety pozapłacowe uzależnione od potrzeb menedżerów i tylko co trzeci sprawdza ich opinie i potrzeby, a następnie dostosowuje do nich pakiety. Jest to wyraźny rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami pracowników, a tym co oferują pracodawcy. 

Co poza pensją?

Najważniejszymi motywatorami pozafinansowymi dla pracowników są możliwość rozwoju zawodowego (67 proc.), atmosfera panująca w pracy (66 proc.), w tym relacje z przełożonymi oraz komfort pracy (samodzielność stanowiska, kultura organizacyjna firmy, zapewnienie work-life balance).

Menedżerowie ds. HR nie doceniają wagi atmosfery oraz komfortu związanego z pracą zawodową dla menedżerów, skupiając się przede wszystkim na kwestiach takich jak rozwój zawodowy czy prestiż firmy i branży. W przypadku rozwoju i spełnienia poprzez pracę menedżerowie najbardziej cenią uznanie, szacunek oraz docenienie osiągnięć i rozwój swoich kompetencji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.