MEN: są zapewnione środki na podwyżki dla nauczycieli

Zgodnie z obietnicą nauczyciele w ciągu najbliższych trzech lat dostaną 15-procentową podwyżkę swoich wynagrodzeń; są zapewnione na ten cel dodatkowe środki w budżecie państwa, w 2018 roku jest to kwota około 1,2 mld zł - podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MEN: są zapewnione środki na podwyżki dla nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

30 sty 2018 16:21


  • Od 1 kwietnia br. kwota bazowa dla nauczycieli, określona w ustawie budżetowej a służąca do wyliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli, wzrośnie o 5,35 proc. i wyniesie 2900,20 zł.
  • "Kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich zaplanowane zostaną w ustawach budżetowych odpowiednio na 2019 r. i 2020 r." - informuje rzeczniczka MEN Anna Ostrowska.
  • Ostrowska oceniła, że ostatnie zmiany w ustawie Karta Nauczyciela są potrzebne, wynikają z oczekiwań środowiska zainteresowanych oświatą i mają charakter jakościowy.

Oświadczenie MEN jest reakcją na zarzuty PO, że - mimo zapowiedzi - iż od 2018 r. nauczyciele otrzymają 15-proc. podwyżki wciąż nie zostały one wypłacone. "Jest już koniec stycznia, podwyżek od 2018 r. na razie nie ma i nie wiemy kiedy te podwyżki zostaną naprawdę wypłacone i w jakiej kwocie" - mówiła posłanka Urszula Augustyn.

Dlatego - jak dodała - klub PO wraz z klubami opozycyjnymi "wzywa panią minister" Annę Zalewską na połączone posiedzenie komisji edukacji i samorządu terytorialnego, podczas którego miałaby ona odpowiedzieć kiedy i jakie pieniądze zostaną przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli.

"Zgodnie z obietnicą nauczyciele w ciągu najbliższych trzech lat dostaną 15-procentową podwyżkę swoich wynagrodzeń. Są zapewnione na ten cel dodatkowe środki w budżecie państwa, w 2018 roku jest to kwota około 1,2 mld zł. Dodatkowo jeszcze w tym roku do puli środków na wynagrodzenia przesunięto około 126 mln zł, z których finansowano dotychczas dodatek mieszkaniowy dla uprawnionych nauczycieli" - czytamy w komentarzu przesłanym przez rzeczniczkę MEN Annę Ostrowską.

Rzeczniczka przypomniała, że od 1 kwietnia br. kwota bazowa dla nauczycieli, określona w ustawie budżetowej a służąca do wyliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli, wzrośnie o 5,35 proc. i wyniesie 2900,20 zł. "W związku z tym średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się (o od 147 zł - dla nauczyciela stażysty, do 271 zł - dla nauczyciela dyplomowanego)" - podała. "Kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich zaplanowane zostaną w ustawach budżetowych odpowiednio na 2019 r. i 2020 r." - dodała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Wes 2018-01-31 19:57:48

Takie podwyżki to jakby w pysk walili...

Ja 2018-01-31 16:30:22

jestem zdziwiona, że jeszcze nikt nie zahejtował... Nauczyciele i podwyżki, a tu nic...