Męcina: Płaca minimalna ma chronić przed ubóstwem pracujących

- Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział na Forum Ekonomicznym w Krynicy, że Polska powinna dążyć do obniżania podatków i kosztów pracy dla najniżej zarabiających. To zwiększy dochody tych osób, a to jest naszym celem - przekonywał.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Męcina: Płaca minimalna ma chronić przed ubóstwem pracujących

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 wrz 2014 16:42


Wiceminister pracy wziął udział w panelu "Płaca minimalna vs. dochód minimalny - czy jest potrzebny wspólny europejski standard?".

Męcina podkreślał, że głównym celem płacy minimalnej powinien być wzrost gospodarczy i wyrównywanie szans na rynku pracy.

"Myślę, że warto w Polsce podchodzić aktywnie do tej regulacji (płacy minimalnej - red.), niwelując klin podatkowy dla osób mniej zarabiających. Nie możemy kłaść nacisku na niską płacę, bo grozi nam migracja, a zdjęcie zobowiązań publicznoprawnych i podatkowych z najniżej zarabiających doprowadzi do zwiększenia ich dochodów i poprawi jakość pracy. A te dwa czynniki - wzrost płacy i jakości pracy - powinno być naszym celem" - zaznaczył.

Czytaj też: Tusk: wyższe emerytury i renty, ułatwienia dla rodzin

Zdaniem wiceministra, wprowadzenie jednego standardu płacy minimalnej w całej Europie jest bardzo trudne ze względu m.in. na różny poziom rozwoju i dochodu na głowę mieszkańca w poszczególnych krajach.

W ocenie Męciny, w ostatnich czasach płaca minimalna dzięki aktywności m.in. związków zawodowych zyskała na znaczeniu i stała się coraz bardziej istotna. Dodał przy tym, że płaca ta nie może być nośnikiem tylko funkcji socjalnych, a jej głównym zadaniem jest ochrona najniżej zarabiających i młodzieży wchodzącej na rynek pracy. "Płaca minimalna ma chronić przed ubóstwem pracujących" - mówił.

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę negocjowane jest w Komisji Trójstronnej. Do 15 czerwca rząd ma ustawowy obowiązek przedstawić Komisji propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym. Jeśli KT nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, wówczas decyzję o podwyżce podejmie rząd. Od czerwca 2013 r. prace KT są sparaliżowane po tym, jak swój udział w nich zawiesiła strona związkowa.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę mówi, że najniższe wynagrodzenie zależy od prognozowanej przez rząd inflacji na przyszły rok, prognozowanego wzrostu PKB na następny rok oraz wskaźnika związanego z inflacją wykonaną i prognozowaną w roku poprzednim. Rząd proponuje na 2015 r. wzrost płacy minimalnej z obecnych 1680 zł do 1750 zł.

Płaca minimalna obowiązuje obecnie w 21 krajach Europy, w przyszłym roku do tego grona dołączą Niemcy.

Sven Astheimer, dziennikarz Frankfurter Allgemeine Zeitung, który także brał udział w panelu powiedział, że dyskusja o wprowadzeniu w Niemczech płacy minimalnej trwała bardzo długo.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.