Męcina: Płaca minimalna ma chronić przed ubóstwem pracujących

0 0
Męcina: Płaca minimalna ma chronić przed ubóstwem pracujących

- Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział na Forum Ekonomicznym w Krynicy, że Polska powinna dążyć do obniżania podatków i kosztów pracy dla najniżej zarabiających. To zwiększy dochody tych osób, a to jest naszym celem - przekonywał.

Wiceminister pracy wziął udział w panelu "Płaca minimalna vs. dochód minimalny - czy jest potrzebny wspólny europejski standard?".

Męcina podkreślał, że głównym celem płacy minimalnej powinien być wzrost gospodarczy i wyrównywanie szans na rynku pracy.

"Myślę, że warto w Polsce podchodzić aktywnie do tej regulacji (płacy minimalnej - red.), niwelując klin podatkowy dla osób mniej zarabiających. Nie możemy kłaść nacisku na niską płacę, bo grozi nam migracja, a zdjęcie zobowiązań publicznoprawnych i podatkowych z najniżej zarabiających doprowadzi do zwiększenia ich dochodów i poprawi jakość pracy. A te dwa czynniki - wzrost płacy i jakości pracy - powinno być naszym celem" - zaznaczył.

Czytaj też: Tusk: wyższe emerytury i renty, ułatwienia dla rodzin

Zdaniem wiceministra, wprowadzenie jednego standardu płacy minimalnej w całej Europie jest bardzo trudne ze względu m.in. na różny poziom rozwoju i dochodu na głowę mieszkańca w poszczególnych krajach.

W ocenie Męciny, w ostatnich czasach płaca minimalna dzięki aktywności m.in. związków zawodowych zyskała na znaczeniu i stała się coraz bardziej istotna. Dodał przy tym, że płaca ta nie może być nośnikiem tylko funkcji socjalnych, a jej głównym zadaniem jest ochrona najniżej zarabiających i młodzieży wchodzącej na rynek pracy. "Płaca minimalna ma chronić przed ubóstwem pracujących" - mówił.

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę negocjowane jest w Komisji Trójstronnej. Do 15 czerwca rząd ma ustawowy obowiązek przedstawić Komisji propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym. Jeśli KT nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, wówczas decyzję o podwyżce podejmie rząd. Od czerwca 2013 r. prace KT są sparaliżowane po tym, jak swój udział w nich zawiesiła strona związkowa.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę mówi, że najniższe wynagrodzenie zależy od prognozowanej przez rząd inflacji na przyszły rok, prognozowanego wzrostu PKB na następny rok oraz wskaźnika związanego z inflacją wykonaną i prognozowaną w roku poprzednim. Rząd proponuje na 2015 r. wzrost płacy minimalnej z obecnych 1680 zł do 1750 zł.

Płaca minimalna obowiązuje obecnie w 21 krajach Europy, w przyszłym roku do tego grona dołączą Niemcy.

Sven Astheimer, dziennikarz Frankfurter Allgemeine Zeitung, który także brał udział w panelu powiedział, że dyskusja o wprowadzeniu w Niemczech płacy minimalnej trwała bardzo długo.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.