Marynarze, zarobki: Płaca minimalna zamrożona do 2018 r.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) zaleca, aby armatorzy stosowali 614 USD minimalnego wynagrodzenia na stanowisku starszego marynarza, czyli utrzymała je w poziomie, obowiązującym od stycznia 2016 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marynarze, zarobki: Płaca minimalna zamrożona do 2018 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 kwi 2016 20:02


Zaleca też, aby ten sam poziom płacy minimalnej marynarzy był utrzymany co najmniej do 2018 roku, informuje Międzynarodowa.

Takie ustalenia ILO zapadły podczas wspólnego posiedzenia w Genewie, w którym uczestniczyli też przedstawiciele pracodawców reprezentowani przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) oraz związków zawodowych marynarzy, zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF).

Czytaj też: Więcej przywilejów dla marynarzy

„Zamrożenie płacy marynarzy do 2018 roku oznacza, że w bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się branża, pracodawcy będą mogli wykorzystać ten okres stabilizacji” – skomentował decyzję Max Johns, rzecznik prasowy Shipowners’ Group (Stowarzyszenie Armatorów Niemieckich).

ICS – występujący jako oficjalny partner społeczny ILO – podkreśla, że mocno wspiera globalne uregulowanie płacy minimalnej marynarzy, bowiem jest to rozwiązanie „niepowtarzalne dla międzynarodowej żeglugi morskiej.”

Przypomina też, że choć minimalna płaca odnosi się jedynie do wynagrodzenia zasadniczego klasy nieoficerskiej, to w istocie zarobki marynarzy są znacznie wyższe, po uwzględnieniu płatności za nadgodziny i świadczenia wynikające m.in. z Konwencji o pracy na morzu.

Kolejne zgromadzenie plenarne komisji ILO zaplanowano na 2018 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.