Marketing, PR czy reklama - gdzie opłaca się pracować najbardziej?

0 0
Marketing, PR czy reklama - gdzie opłaca się pracować najbardziej?
Fot. fotolia

Marketing, PR, reklama mogą na pierwszy rzut oka wydawać się podobnymi obszarami. W praktyce jednak specjaliści z tych dziedzin mają zupełnie różne, chociaż nieraz powiązane ze sobą, obowiązki. Różnice pomiędzy tymi obszarami są widoczne także w zakresie wynagrodzeń.

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, najwięcej można zarobić pracując jako marketingowiec. Na szczycie listy najlepiej zarabiających plasuje się category manager z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 6 200 złotych netto.

Brand manager zarabia niewiele mniej, przeciętne zarobki na tym stanowisku to 6000 złotych netto miesięcznie. Wśród trzech najlepiej zarabiających stanowisk dla marketingowców znajduje się także senior research executive, z przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości 5 500 złotych netto miesięcznie.

Czytaj też: Firmy zaczynają dbać o relacje? Pilnie potrzeba specjalistów od komunikacji wewnętrznej

W obszarze PR najwięcej zadeklarował starszy specjalista ds. PR, z przeciętnymi zarobkami 4 480 złotych netto miesięcznie. Zaraz po nim znalazł się specjalista public relations, z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w granicach 4 400 zł netto. W pierwszej trójce najlepiej zarabiających PR-owców jest także specjalista ds. komunikacji wewnętrznej z przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości 3 840 złotych.

W reklamie najwyższe zarobki zadeklarował senior graphic designer z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem 4 333 złotych netto. Specjalista DTP zarabia przeciętnie 3 200 złotych, a copywriter 3 100 złotych netto miesięcznie.

Szansa na benefity zależna od specjalizacji

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, świadczenia dodatkowe najczęściej oferowane są marketerom (68 proc. z nich otrzymuje benefity). Zaraz po nich znajdują się PR-owcy – 56 proc. osób pracujących w tym zawodzie deklaruje otrzymywanie benefitów. Najrzadziej z kolei otrzymują je przedstawiciele branży reklamowej (35 proc.).

Czytaj też: Kasjerki w pampersach i jedzenie z wkładką. Miliony na PR, bo HR bezradny?

Najczęściej przyznawanym benefitem jest prywatna opieka medyczna – otrzymuje ją 43 proc. specjalistów od marketingu, 35 proc. pracujących w PR i 16 proc. przedstawicieli reklamy. Na drugim miejscu znalazł się telefon służbowy do celów prywatnych. Możliwość wykonywania rozmów telefonicznych niezwiązanych z pracą najczęściej oferowana jest marketerom (33 proc.), zaraz po nich PR-owcom (22 proc.). Najrzadziej z takiego przywileju mogą korzystać reklamowcy (8 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Krótko – pensja, ludzie i łatwy dojazd. Szukajcie pracy w fast-group.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.