Magazynier, pracownik produkcji, wartownik. Te stanowiska interesują emerytów

Po 1 października 75 proc. uprawnionych skorzystało z obniżenia wieku emerytalnego. Ilu z nich obecnie szuka pracy w agencjach zatrudnienia? Jakie zawody są gotowi wykonywać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Magazynier, pracownik produkcji, wartownik. Te stanowiska interesują emerytów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 sty 2018 15:40


410 tysięcy osób mogło do końca roku złożyć wniosek o przyznanie świadczeń wynikających z obniżenia wieku emerytalnego. Jak dotąd zrobiło to ok. 377 tysięcy - w niektórych województwach, jak np. opolskie, zrobiło to 97 proc. uprawnionych. Z kolei do 24 listopada 280 tysięcy z nich uzyskało decyzje w sprawie wypłat emerytur.

Wysokość świadczeń skłania jednak raczej do poszukiwania źródeł dodatkowego zarobku niż do cieszenia się błogim lenistwem. Nic więc dziwnego, że coraz częściej emeryci odwiedzają agencje pracy tymczasowej.

Czytaj też: Śląskie: Najniższa emerytura – 10 gr, najwyższa – 15 tys. zł

Kandydaci z emeryturami najczęściej wybierają prace niezbyt wymagające, a co za tym idzie - pozwalające dorobić do emerytury kwotę zbliżoną do najniższego krajowego wynagrodzenia. A dla większości dorabianie jest koniecznością, bo przeciętna emerytura, wyliczona przez ZUS na podstawie dotychczasowych decyzji o wypłatach świadczeń, wyniosła w przypadku kobiet ok. 1 tys. 639 zł, a w przypadku mężczyzn ok. 2 tys. 755 zł.

Odpoczynek zamiast pracy?

Mimo takiej wysokości świadczeń pobieranych przez emerytów, ostatnie tygodnie nie przyniosły istotnego wzrostu liczby podpisanych przez nich umów w agencjach pracy.

- W ciągu ostatnich 3 miesięcy przychodzi lub dzwoni więcej osób i pyta o pracę dla emeryta, ale ostatecznie do podpisania umowy dochodzi sporadycznie. Na dziś wśród zatrudnionych w naszej firmie osoby z uprawnieniami emerytalnymi stanowią około 7 proc. a w gronie osób, które je uzyskały po 1 października, nie ma ani jednej - podsumowuje Michał Podulski z agencji Toolip HR, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Czytaj też: Rekordowa waloryzacja emerytur i rent w 2018 roku

Podobne sygnały docierają z tych firm, które oferują najszerszy wybór ofert pracy. - Wśród zatrudnianych przez Work Service przybyło około 0,006 proc. osób z uprawnieniami emerytalnymi. Odsetek tych, którzy po zmianach przepisów nabyli uprawnienia, a jeszcze nie dostarczyli decyzji, wynosi 0,0248 proc., a więc nie sposób mówić o masowym napływie w poszukiwaniu pracy - dodaje Iwona Szmitkowska, wiceprezes Work Service i prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.