Łukaszenka chce podnieść emerytury o 5 procent

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka polecił minister pracy znalezienie możliwości podwyższenia od 1 września emerytur o 5 procent. Szef państwa mówił o tym na naradzie poświęconej sprawom socjalnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łukaszenka chce podnieść emerytury o 5 procent

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lip 2015 13:49


Minister pracy Marjana Szczotkina podkreśliła, że tempo wzrostu wynagrodzeń w kraju jest uzależnione od wydajności pracy i dlatego wpływy do funduszu ochrony społecznej, z którego wypłacane są emerytury, były niższe, niż planowano przy tworzeniu budżetu. Emerytury nie były indeksowane już od pół roku.

Prezydent polecił jednak znaleźć środki, by od 1 września podnieść emerytury o 5 procent. Szczotkina zapewniła, że zostanie to wykonane.

Łukaszenka powiedział, że w najbliższym czasie nie jest planowane podniesienie wieku emerytalnego, który wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Zaznaczył jednak, że nie należy mieć iluzji co do wysokości emerytur.

Czytaj też: Białoruś: Ludziom wykonującym pracę twórczą będą wydawane certyfikaty

"Jeśli ludzie nie chcą podniesienia wieku emerytalnego, powiedzieliśmy im wprost: wiek emerytalny jest taki, a fundusz emerytalny taki i dzielimy go na wszystkich emerytów" – oznajmił.

Dodał, że na Białorusi jest obecnie 2,5 mln emerytów, a czego prawie 650 tys. dorabia do emerytury. Średnia emerytura wynosi 2,75 mln rubli białoruskich (686 zł).

Łukaszenka zapewnił, że nie porusza kwestii emerytur ze względu na wybory prezydenckie, które odbędą się 11 października. Zaznaczył, że o emerytach i innych wymagającej szczególnej opieki grupach ludności należy pamiętać zawsze. "I nie chodzi tu o wybory" – podkreślił.

Łukaszenka piastuje stanowisko prezydenta od 1994 r. i w tym roku startuje na kolejną kadencję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.