Luka płacowa ma zniknąć w 2044 r. Kobiety za mężczyznami o 40 dolarów

Według nowych badań Accenture zatytułowanych „Getting to Equal”, około 70 lat dzieli nas od wyrównania luki płacowej dzielącej kobiety i mężczyzn. Jeśli podejmie się zdecydowane działanie, może udać się skrócić ten czas do około 30 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Luka płacowa ma zniknąć w 2044 r. Kobiety za mężczyznami o 40 dolarów

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

17 mar 2017 12:30


• Na każde 100 dolarów zarabianych przez statystyczną kobietę przypada globalnie aż 140 otrzymywanych przez mężczyznę.

• Przepaść płacowa zniknie dopiero w 2080 roku – informuje najnowszy raport firmy Accenture „Getting to Equal”. Choć inne badania wskazują, że obecne pokolenie studentek może być pierwszym, które doświadczy równości płac. Aby tak się stało, konieczne jest promowanie wśród kobiet kompetencji cyfrowych, świadomych karier i nauk ścisłych.

• Efektem tych działań ma być wzrost płac kobiet o 3,9 biliona dolarów w ciągu 13 lat i zniknięcie różnic pensji do 2044.

Kobiety coraz odważniej robią kariery w biznesie. Przykłady zdolnych menedżerek działają na wyobraźnię i zachęcają do podnoszenia poprzeczki ambicji coraz wyżej. Jak wykazały już w ubiegłym roku badania firmy Accenture „Getting to Equal”, 56 proc. kobiet z Pokolenia Y aspiruje do stanowisk menedżerskich. Tyle samo uważa, że ma kompetencje do bycia liderkami. Co więcej, według tegorocznej edycji badania aż 84 proc. obecnych studentek twierdzi, że przepaść płacowa między płciami nie istnieje lub wkrótce zniknie.

W praktyce jednak globalne dysproporcje między kobietami, a mężczyznami ujawniają się najmocniej właśnie na poziomie zarobków. Płatną pracę wykonuje średnio co druga kobieta i trzech na czterech mężczyzn na świecie. Jak podaje raport Accenture, różnice zarobków wśród pracujących wynoszą średnio 40 proc. Jeśli uwzględni się także osoby niezatrudnione (np. gospodynie domowe, osoby bezrobotne), przepaść pod względem dochodu rośnie znacznie bardziej.

Czytaj też: Kobiety są karane w pracy częściej niż mężczyźni

- Globalnie, wśród wszystkich kobiet i mężczyzn na 100 dolarów otrzymywanych średnio przez panie przypada 258 trafiających do panów. Przy zachowaniu obecnego status quo przepaść płacowa nie zniknie do 2080 roku, a w krajach rozwijających sytuacja wyrówna się za 150 lat. Nie można oczywiście demonizować rynku pracy, ale wiele zmian zachodzi za wolno. Rosną zarobki w zawodach inżynierskich, na znaczeniu zyskują kompetencje cyfrowe i odważne decyzje zawodowe. To trendy, które w stereotypowym ujęciu mogłyby zdawać się niekorzystne dla kobiet. Tymczasem to właśnie trzy czynniki: sprawność korzystania z narzędzi cyfrowych, budowa strategii kariery oraz promocja wiedzy technicznej zadecydują o przyszłości pań. Wprowadzenie tych wszystkich działań może przynieść już do 2030 roku 3,9 biliona dolarów więcej zarobków kobiet i spadek dysproporcji płacowej między płciami na świecie o 35 proc. - komentuje Edyta Gałaszewska-Bogusz, Dyrektor Accenture Operations w Polsce.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.