Lekarze, zarobki, NIL: Konieczne jest ustalenie widełek płacowych dla lekarzy

Bezwzględne minimum, jakie powinien zarabiać lekarz stażysta musi wynosić jedną średnią krajową brutto, co daje kwotę 4121,41 zł brutto - apeluje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze, zarobki, NIL: Konieczne jest ustalenie widełek płacowych dla lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

17 cze 2016 14:59


Na konferencji prasowej w Naczelnej Izbie Lekarskiej w piątek (17 czerwca), prezes Hamankiewicz podkreślił, że NIL mówił o płacy zasadniczej, bo tylko takie wynagrodzenie pomiędzy poszczególnymi zawodami powinno być porównywalne.

- Młody lekarz, który ma obowiązek zdobycia wykształcenia, musi też zakładać rodzinę, musi z czegoś utrzymać siebie i swoich bliskich. Dlatego też nasze apele dotyczą ustawowej normy czasu pracy 7 godz. 35 minut każdego dnia - zaznaczył dr Hamankiewicz.

W ocenie NIL kolejne stopnie wynagrodzenia powinny kształtować się następująco:

* dwie średnie krajowe brutto (8242 zł brutto) - dla lekarza bez specjalizacji

* dwie i pół średnich krajowych (10 303,53 zł brutto) - dla lekarza z pierwszym stopniej specjalizacji

* trzy średnie krajowe (12 364,23 zł brutto) - dla lekarza specjalisty.

Czytaj tez: Ile zarabia lekarz?

- Ustalenie sztywnych widełek płacy zasadniczej zapisanych w ustawie powinno zatrzymać lekarzy w kraju i zagwarantować równe wynagradzanie lekarzy z tym samym wynagrodzeniem, niezależnie od tego, w jakiej placówce i w jakim regionie kraju lekarz pracują - podkreślił dr Hamankiewicz.

Z kolei Grzegorz Krzyżanowski, członek NRL i przewodniczący Zespołu ds. Lekarzy Zatrudnionych w Podmiotach Leczniczych zaznaczył, że dziś mamy do czynienia z olbrzymimi rozbieżnościami płacowymi.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Realistka 2016-06-21 09:00:01

Tak, ustalcie stawki dla wszystkich stażystów po studiach. Czy my jesteśmy gorsi? Pracowałam po studiach za 1/3 minimalnej pensji, aż było mi wstyd odbierać takie wynagrodzenie. Ale lekarze to mają wsparcie. Zróbcie tak pod warunkiem, że wprowadzicie zakaz konkurencji tak jak jest w innych zawodach i lekarz pracujący w publicznych placówkach nie będzie mógł prowadzić prywatnej praktyki. A nie pracują na kilku etatach a potem spóźniają się do przychodni, lub śpią na dyżurach. Ciekawe w której pracy zwykły człowiek może spać w czasie pracy.