L4/zwolnienia chorobowe w Polsce i Europie: Kodeks pracy dobrze dba o chorych

0 0
L4/zwolnienia chorobowe w Polsce i Europie: Kodeks pracy dobrze dba o chorych
Na zwolnieniu chorobowym polski pracownik ma prawo do 80 proc. wypłaty, to całkiem nieźle. (Źródło: PTWP)

• Wszystkie kraje Unii Europejskiej przewidują wypłatę części lub całości wynagrodzenia w czasie choroby pracownika.
• W niektórych państwach pieniądze otrzymamy jednak od któregoś z kolei dnia choroby, przez co chory może nawet nie otrzymać nic.
• W tym kontekście polski kodeks pracy jest wyjątkowo przychylny zatrudnionym.

Mogłoby się wydawać, że zamożne kraje, które oferują pracownikom wysokie pensje, mają też dobre i inne warunki pracy. Tymczasem wcale nie zawsze taki związek występuje. W rzeczywistości np. Wielka Brytania i Irlandia oferują znacznie gorsze warunki zwolnienia chorobowego niż Polska, pomimo wysokich pensji. 

Według art. 2 Kodeksu Pracy na zwolnieniu chorobowym polski pracownik ma prawo do 80 proc. wypłaty i to bez dodatkowych zastrzeżeń, już od pierwszego dnia. To więcej niż średnia europejska, która wynosi 65 proc.

Na większą część wypłaty mogą liczyć tylko pracownicy w Niemczech, Austrii, Belgii i Luksemburgu, Chorwacji i na Malcie (a także w Norwegii i Szwajcarii, które nie należą do UE) – tam otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.

Wysokie chorobowe otrzymywaliby także pracownicy kilku kolejnych państw, gdyby nie obowiązujące w nich dni oczekiwania. Po zakończeniu tego nieprzyjemnego okresu zatrudnieni w Szwecji otrzymają 95 proc. pensji, a we Włoszech i w Czechach – 85 proc.

Ważne kraje dla emigrantów zarobkowych 

Dla polskich emigrantów zarobkowych istotne mogą być informacje z pozostałych popularnych kierunków wyjazdów:

·         w Wielkiej Brytanii chory otrzymuje stałą pensję 88,45 proc., licząc od czwartego dnia choroby, co średnio daje 8,68 proc. wypłaty po tygodniu choroby.

·         w Niemczech – 100 proc.

·         w Irlandii stawka zależy od progu zarobków; prawo przewiduje 6 dni oczekiwania, więc przez pierwszy tydzień chory nie dostaje nic, a w skali miesiąca średnio 12 proc.

·         w Holandii – 70 proc.

·         we Włoszech – 40 proc. w pierwszym tygodniu, do 66 proc. później

·         w Norwegii – 100 proc.

·         we Francji – 20 proc. w pierwszym tygodniu, do 50 proc. później.

Powyższe wartości stanowią obowiązkowe minima. Pracownicy mogą otrzymywać większe wynagrodzenia lub pomijać dni oczekiwania, jeśli przewiduje to ich umowa o pracę.

W prawie wszystkich krajach wypłata wynagrodzenia w czasie choroby wymaga potwierdzenia przez lekarza niezdatności do pracy.

Nie "opłaca się" chorować krótko

Warto też dodać, że krótkie choroby nie wszędzie "opłacają się" tak samo. Niektóre europejskie kraje przewidziały w swoim prawie tzw. dni oczekiwania. Są to pierwsze dni choroby, za które pracownik nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. W Szwecji obowiązuje 1 dzień oczekiwania, we Włoszech, Grecji, Francji, Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii i Bułgarii – 3, w Irlandii – 6, a w Finlandii aż 9.

Jeśli więc choroba – zgodnie z powiedzeniem – miałaby trwać tydzień (czyli 5 dni roboczych), pracownicy w Finlandii i Irlandii nie otrzymają za nią żadnej rekompensaty – chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Wypłata zasiłku w pierwszym tygodniu choroby.
Wypłata zasiłku w pierwszym tygodniu choroby.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • nie rozumiem jak można w ogóle pisać, że chorowanie czyt. pójście na L4 może się w jakikolwiek sposób opłacać... choroba to choroba... nie ma w niej nic przyjemnego... na pewno niejeden chory wolałby być zdrowym i pracować, ale nie może. Smutne takie rachunki są. Ale dla krętaczy-symulantów przydatne na pewno
  • Ciekawe rozwiązanie taki okres wyczekiwania. Nikt nie interesuje się krótkimi zwolnieniami, a wiele z nich jest zwyczajnie "naciągane". W końcu to pracodawca za to płaci, to niech się martwi skąd wziąść na to pieniądze...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.