Krzysztof Sędzikowski: Wynagrodzenie powinno zależeć od wyników firmy

- Należy wprowadzić takie rozwiązanie, w którym wynagrodzenia pracowników zależałyby od wyników firmy i wykonanych zadań - informuje Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krzysztof Sędzikowski: Wynagrodzenie powinno zależeć od wyników firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

11 maj 2015 9:48


Szefowie spółek górniczych zaznaczają, że trzeba wprowadzić system, w którym poziom wynagrodzenia pracowników zależałby od wyników firmy oraz wykonanych zadań.

System płac powiązany z efektem pracy

- System płac musi być powiązany z efektem pracy - mówi Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu. - Nie może być tak, że płaca jest stała. Część płacy powinna mieć charakter płynny. A im bliżej ściany, tym zarobek powinien być wyższy.

Prezes Podsiadło wskazuje również, że trzeba zmierzać w kierunku zwiększenia rocznej wydajności przypadającej na jednego pracownika. Wydajność rzędu 600 ton jest bowiem zbyt niska, by myśleć o byciu konkurencyjnym.

- Górnictwo to biznes kosztów stałych i nie ma możliwości, by zmniejszać produkcję, trzeba dążyć do intensywnego wydobycia, do optymalizacji czasu pracy maszyn i górników - podkreśla Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Należy wprowadzić takie rozwiązanie, w którym wynagrodzenia pracowników zależałyby od wyników firmy i wykonanych zadań. Z tym bowiem cały czas jest problem w polskim górnictwie.

W branży górniczej coraz częściej można usłyszeć, że w nowo wybudowanych kopalniach będą zasady przystające do obecnych realiów.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.