Kryzys w Grecji: Jak żyją i pracują Grecy?

0 0
Kryzys w Grecji: Jak żyją i pracują Grecy?
Greccy restauratorzy i sklepikarze biorą się w garść – zaczynają płacić podatki i oferować legalną pracę. Fot. Pixabay

Siedzą w tawernach, piją kawę i patrzą w morze. A praca? Może zaczekać. Czy właśnie tak wygląda życie Greków w kryzysie?

Mówi się, że Grecy sami są sobie winni, że ich kraj jest pogrążony w kryzysie. Wymienia się przy tym co najmniej dwa powody – ich lenistwo i nagminne unikanie płacenia podatków. Ile w tym prawdy? Jak wygląda życie Greka?

W szczycie sezonu nie ma oddechu

Pięciogwiazdkowy hotel na Rodos. Katerina ma 50 lat i pracuje w nim od siedmiu. Zarabia tysiąc euro miesięcznie. Czasem coś wpadnie z napiwków.

– Startujemy już w kwietniu, żeby przygotować hotel na przyjęcie gości. W szczycie sezonu od czerwca do połowy września, nie mamy szans nawet na jeden dzień wolnego. Działamy do połowy października – mówi.

Pracę zaczyna o siódmej rano, kończy po piętnastej. – Mam pod opieką 12 apartamentów. Do większości z nich przypisane są zewnętrzne tarasy z basenami. Wszystko musi lśnić. Najtrudniej jest, kiedy przychodzi zmiana turnusu. Wtedy wszystkie apartamenty trzeba przygotować na przyjęcie nowych gości – wyjaśnia.

A ci są różni. Mają wakacje, więc nie przejmują się porządkiem. To zrozumiałe. – Jednak to, co czasem zastaję w pokojach, przekracza najśmielsze wyobrażenia – porozrzucana wszędzie brudna bielizna to drobiazg. Zdarzają się goście, którzy nie posprzątają po sobie wymiocin, a nawet fekaliów, które zdarzało mi się znajdować w różnych miejscach, nie tylko w łazience – opowiada.

Katerina ma problemy z kręgosłupem. Nie wie, jak długo będzie mogła pracować jako pokojówka, a alternatywy dla siebie na razie nie widzi. A wiek emerytalny został podniesiony – wcześniej kobiety musiały pracować do 60. roku życia, a mężczyźni do 65. – teraz mężczyźni muszą pracować do 67. roku życia, a kobiety do 65. – Nie wyobrażam sobie, że w wieku 64 lat będę jeszcze w stanie wykonywać swoją pracę.

Młodzi walczą o pracę

A młodzi? Z nimi też udało nam się porozmawiać. O emeryturach jeszcze nie myślą, ale już teraz ich sytuacja nie jest ciekawa. Despina ma 30 lat. Urodziła się na Rodos i to tu całe życie mieszka. Pracuje na pełnym etacie jako pomoc w przychodni weterynaryjnej. Zarabia najniższą krajową – na rękę dostaje nieco ponad 500 euro miesięcznie. Żeby się utrzymać, dorabia jako kosmetyczka.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Ten artykuł nareszcie sprawiedliwie oddaje obraz Grecji.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.