Kryzys w Europie. Jak długo jeszcze?

Cała gospodarka spowalnia. Wbrew oczekiwań analityków PKB rośnie w wolniejszym tempie. W Hiszpanii jest ponad 6 milionów bezrobotnych. Praktycznie nie ma nadziei na poprawę sytuacji w tym roku. Za to 2014 ma być przełomowy - czytamy na portalu money.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kryzys w Europie. Jak długo jeszcze?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ money.pl

26 kwi 2013 14:00


Hiszpania, Grecja, Portugalia - tam padły historyczne rekordy wysokości stopy bezrobocia. Jednak nie wszędzie jest tak źle. Z zestawienia Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że najlepiej wypadają Austria, Niemcy i Luksemburg, gdzie odnotowano niższą stopę bezrobocia niż 6 proc. - informuje portal money.pl.

Polska znajduje się mniej więcej w połowie tej listy z bezrobociem rzędu 10,6 proc. (europejska metodologia nieco różni się od GUS-owskiej, która podaje wynik 14,4 proc.).

Jeszcze miesiąc temu wierzono, że działania rządu zaczynają dawać rezultaty. Jednak najnowsze doniesienia przekreślają te nadzieje. Wdrażany program oszczędnościowy ma zatem przynieść 150 mld euro w latach 2012-2014, a w 2013 oszczędności mają wynosić 39 mld euro.

W Portugalii rząd zapowiedział kolejne cięcia budżetowe, aby przyznano Lizbonie następną transzę pakietu pomocowego, która ma wynieść 2 mld euro - czytamy na portalu money.pl. Obywateli czekają zatem zwolnienia w sektorze publicznym oraz cięcia funduszy na usługi, dobra i wydatki bieżące. Obecnie bezrobocie wynosi 17,5 proc, a w 2013 ma ono wynieść aż 18,5 proc.

Jak podaje portal money.pl rząd w Atenach również tnie wydatki i podwyższa zobowiązania podatkowe obywateli, aby otrzymać kolejną transzę z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Ogólnie od 2010 roku Grecja otrzymała ponad 270 mld euro w ramach pomocy ratunkowej. Eksperci twierdzą jednak, że Grecja jest w stanie wyjść z recesji już w 2014 roku.

Rok 2014 ma być lepszy dla większości krajów strefy euro, w tym także dla Polski - informuje money.pl. Bank Morgan Stanley przewiduje, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyniesie 1,5 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.