Kowalski: Płaca minimalna 2 tys. zł pomoże najsłabszym, ale może doprowadzić do zwolnień i zwiększyć bezrobocie

0 0
Kowalski: Płaca minimalna 2 tys. zł pomoże najsłabszym, ale może doprowadzić do zwolnień i zwiększyć bezrobocie
Rządzący wprowadzając zmiany w poziomie wynagrodzeń powinni w szczególności zadbać o to, by wzorcowo przestrzegać takich stawek w przetargach publicznych - mówi Kowalski (fot.fotolia)

• Rolą rządu jest troska zwłaszcza o tych pracowników, którzy są najbardziej narażeni na patologie rynku pracy.
• Wprowadzając zmiany w poziomie wynagrodzeń rząd powinien w szczególności zadbać o to, by wzorcowo przestrzegać ustalonych stawek w przetargach publicznych.
• Podwyższenie płacy minimalnej i wprowadzeniu stawki godzinowej 12 zł może skutkować zmniejszeniem się liczby etatów, a co za tym idzie wzrostem bezrobocia.

- W pełni popieram zwiększanie wynagrodzeń dla najmniej zarabiających Polaków. Rolą rządu jest troska zwłaszcza o tych pracowników, którzy są najbardziej narażeni na patologie rynku pracy czy trwałe z niego wykluczenie do szarej strefy. W tym względzie od lat zgadzam się ze związkami zawodowymi, wspólnie apelowaliśmy o ukrócenie złych praktyk w zamówieniach publicznych – by w przetargach na usługi zawsze uwzględniać minimalną stawkę wynagrodzenia, wprowadzenie do przetargów obowiązku zatrudnienia na etacie, gdy charakter pracy na to wskazuje, poparliśmy także ozusowanie umów zleceń z odpowiednim vacatio legis – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Czytaj też: 2000 zł płacy minimalnej? "Pracodawcy będą szukali innych rozwiązań"

Według przewodniczącego należy jednak podkreślić, że rządzący wprowadzając zmiany w poziomie wynagrodzeń powinni w szczególności zadbać o to, by wzorcowo przestrzegać takich stawek w przetargach publicznych – zarówno instytucji państwowych, jak i samorządowych. Zwłaszcza w przypadku tak skokowych zmian, jak wzrost płacy minimalnej do 2000 zł brutto, wprowadzenia stawki minimalnej 12/13 złotych czy ozusowania umów zleceń.

- W pełni popieram zwiększanie wynagrodzeń dla najmniej zarabiających Polaków - mówi Marek Kowalski (fot. mat.pras.)
- W pełni popieram zwiększanie wynagrodzeń dla najmniej zarabiających Polaków - mówi Marek Kowalski (fot. mat.pras.)

- Nie może być takich sytuacji, że zamawiający nie chce zwaloryzować kontraktu, czy w przetargu akceptuje stawki za godzinę poniżej tych kwot. Jako Federacja Przedsiębiorców Polskich będziemy piętnować każdy znany nam przypadek, który będzie odbiegał od tych reguł – wyjaśnia Kowalski.

Drugim zagadnieniem pozostaje rynek komercyjny – czy prywatni zamawiający zastosują w przetargach wskazane stawki.

- Już dziś wiemy, że po wejściu w życie ustawy – skutkiem której jest ozusowanie umów zleceń – zamawiający w znaczący sposób ograniczyli zakres usług, co odbiło się zmniejszeniem również liczby etatów niezbędnych do wykonania usługi, a wielu pracowników musiało zostać zwolnionych. Taki efekt może nastąpić także przy tak skokowym i szybkim podwyższeniu płacy minimalnej, przy jednoczesnym wprowadzeniu stawki 12 zł w umowach cywilnoprawnych – wyjaśnia przewodniczący.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.