Koniec kominówki. Menedżerowie państwowych spółek będą mogli zarabiać więcej

Ministerstwo Skarbu Państwa chce zlikwidować kominówki. Nowe przepisy miałyby obowiązywać w zarządach i radach nadzorczych spółek z ponad 50-procentowym udziałem Skarbu Państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec kominówki. Menedżerowie państwowych spółek będą mogli zarabiać więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 paź 2014 6:15


Obecnie menedżer zatrudniony w państwowej spółce może maksymalnie zarabiać 24 tys. zł miesięcznie. Wiele firm próbuje obejść przepisy i stosuje umowy cywilnoprawne. Projekt MSP zakłada, że nie będzie limitów, jeśli chodzi o wysokość pensji, jednak pensje członków zarządu i rady nadzorczej państwowych spółek będą jawne. Mają być także wyliczane zgodnie z regulaminem wynagradzania - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Orlen, PKO, PZU - tu szefowie państwowych spółek najlepiej zarabiają

Z kolei w przypadku odpraw MSP proponuje wprowadzenie ograniczeń. Dostaną je ci, którzy przejdą na emeryturę czy rentę lub gdy ich miejsce pracy zostanie zlikwidowane.

Czytaj też: Prezesi spółek skarbu państwa mogą zapomnieć o odprawach?

Choć eksperci potwierdzają, że ustawa kominowa powinna się zmienić, to jednak uważają, że wprowadzenie zmian będzie wyzwaniem. - W wielu spółkach Skarbu Państwa kluczem do obsady stanowisk nie jest profesjonalizm, lecz pozamerytoryczne względy. Jawny i transparentny system utrudni takie nominacje - komentuje dla „DGP” Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka, który wprowadził regulacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.