Komu i gdzie opłaca się pracować w branży motoryzacyjnej?

Eksperci AG Test HR postanowili sprawdzić, w których działach szeroko pojętego przemysłu motoryzacyjnego warto szukać pracy ze względu na wysokie wynagrodzenie, oraz jak poziom płacy w tej branży różni się ze względu na region zatrudnienia. Co się okazuje?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komu i gdzie opłaca się pracować w branży motoryzacyjnej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 lut 2014 10:57


Średnia wartość rynkowa miesięcznego wynagrodzenia we wszystkich działach branży motoryzacyjnej w Polsce wyniosła w zeszłym roku 7 398 zł. Ta sama miara z wyłączeniem obszaru zarządzania organizacją równa była 4 896 zł. W tym ujęciu na największe zarobki szansę miały osoby zatrudnione w dziale IT, HR oraz finansach i księgowości.

Mediana ich wynagrodzeń oscylowała wokół wartości 6 000 zł miesięcznie. Dział produkcji, przeważający wszystkie obszary liczbą stanowisk, był jednym z najmniej dochodowych dla pracownika. Mediana miesięcznego wynagrodzenia wyniosła tutaj 3 169 zł i była wyższa jedynie od wartości płacy dla obszaru administracji i prawa.

Uśredniony poziom płac w branży motoryzacyjnej był w 2013 roku 16 proc. wyższy niż średnia dla ogółu przedsiębiorstw. Największa różnica na korzyść motoryzacji, wynosząca blisko 50 proc., dotyczy działu obsługi klienta. Obszar administracji i prawa jest jedynym, gdzie zarobki w omawianej branży były niższe niż ogółem, różnica ta jednak wyniosła jedynie 4 proc.

Jaki wpływ na branżę automotive miała lokalizacja przedsiębiorstwa? Nie tylko oddziaływała na poziom płac, ale także była bardzo ważnym argumentem przy samym podejmowaniu decyzji o powstaniu zakładu.

Jak podkreśla wicepremier Janusz Piechociński, atrakcyjność naszego kraju, a zwłaszcza regionu ekonomicznych stref specjalnych w zachodnio-południowej i środkowej części Polski odegrała kluczową rolę w rozstrzygnięciu ostatnich inwestycji w tej branży. Przyjrzyjmy się zatem raz jeszcze wynagrodzeniom w branży automotive, tym razem dla województw śląskiego i dolnośląskiego.

W porównaniu do przeciętnej płacy ogółu przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej, firmy lokujące swoje komórki sprzedażowe w regionie Dolnego Śląska i Śląska oferują wynagrodzenia wyższe średnio o 100 proc. Niższy niż dla całego kraju poziom płac na Dolnym Śląsku oferowany jest pracownikom działu IT, a w regionie Śląska: jakości, produkcji oraz administracji i prawa.

Można powiedzieć, że na drodze po wyższe płace częściej na zielonym świetle przejadą zatrudnieni w działach przedsiębiorstw motoryzacyjnych z województwa dolnośląskiego, ich sąsiedzi ze wschodniej strony póki co czekają na żółtym świetle.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.