Komu i gdzie opłaca się pracować w branży motoryzacyjnej?

0 0

Eksperci AG Test HR postanowili sprawdzić, w których działach szeroko pojętego przemysłu motoryzacyjnego warto szukać pracy ze względu na wysokie wynagrodzenie, oraz jak poziom płacy w tej branży różni się ze względu na region zatrudnienia. Co się okazuje?

Średnia wartość rynkowa miesięcznego wynagrodzenia we wszystkich działach branży motoryzacyjnej w Polsce wyniosła w zeszłym roku 7 398 zł. Ta sama miara z wyłączeniem obszaru zarządzania organizacją równa była 4 896 zł. W tym ujęciu na największe zarobki szansę miały osoby zatrudnione w dziale IT, HR oraz finansach i księgowości.

Mediana ich wynagrodzeń oscylowała wokół wartości 6 000 zł miesięcznie. Dział produkcji, przeważający wszystkie obszary liczbą stanowisk, był jednym z najmniej dochodowych dla pracownika. Mediana miesięcznego wynagrodzenia wyniosła tutaj 3 169 zł i była wyższa jedynie od wartości płacy dla obszaru administracji i prawa.

Uśredniony poziom płac w branży motoryzacyjnej był w 2013 roku 16 proc. wyższy niż średnia dla ogółu przedsiębiorstw. Największa różnica na korzyść motoryzacji, wynosząca blisko 50 proc., dotyczy działu obsługi klienta. Obszar administracji i prawa jest jedynym, gdzie zarobki w omawianej branży były niższe niż ogółem, różnica ta jednak wyniosła jedynie 4 proc.

Jaki wpływ na branżę automotive miała lokalizacja przedsiębiorstwa? Nie tylko oddziaływała na poziom płac, ale także była bardzo ważnym argumentem przy samym podejmowaniu decyzji o powstaniu zakładu.

Jak podkreśla wicepremier Janusz Piechociński, atrakcyjność naszego kraju, a zwłaszcza regionu ekonomicznych stref specjalnych w zachodnio-południowej i środkowej części Polski odegrała kluczową rolę w rozstrzygnięciu ostatnich inwestycji w tej branży. Przyjrzyjmy się zatem raz jeszcze wynagrodzeniom w branży automotive, tym razem dla województw śląskiego i dolnośląskiego.

W porównaniu do przeciętnej płacy ogółu przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej, firmy lokujące swoje komórki sprzedażowe w regionie Dolnego Śląska i Śląska oferują wynagrodzenia wyższe średnio o 100 proc. Niższy niż dla całego kraju poziom płac na Dolnym Śląsku oferowany jest pracownikom działu IT, a w regionie Śląska: jakości, produkcji oraz administracji i prawa.

Można powiedzieć, że na drodze po wyższe płace częściej na zielonym świetle przejadą zatrudnieni w działach przedsiębiorstw motoryzacyjnych z województwa dolnośląskiego, ich sąsiedzi ze wschodniej strony póki co czekają na żółtym świetle.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.