Kompania Węglowa: Pracownicy otrzymali pierwszą ratę czternastki

0 0
Kompania Węglowa: Pracownicy otrzymali pierwszą ratę czternastki
Plan naprawczy dla KW zakłada, że do końca kwietnia jej 11 kopalń i cztery zakłady trafią do spółki Polska Grupa Górnicza. (fot. PTWP)

• Kompania Węglowa wypłaciła w poniedziałek (15 lutego) pracownikom 30 proc. należnej im nagrody rocznej (tzw. 14. pensji) za ubiegły rok.
• Resztę górnicy otrzymają 30 czerwca, wraz z odsetkami.
• Ze względu na brak porozumienia ze związkowcami, zarząd sam ustalił zasady wypłaty "czternastki".

„Decyzję podjęto z uwagi na bardzo trudną sytuację finansową spółki (…). Rozłożenie dodatkowej nagrody rocznej, tzw. 14-tki, na raty było koniecznością” – napisał zarząd spółki w poniedziałkowym komunikacie do załogi.

O tym, że „czternastka” będzie wypłacona, zamiast w całości w lutym, w dwóch ratach, w proporcjach 30 i 70 proc., zarząd spółki poinformował w miniony czwartek, po fiasku kolejnych rozmów ze związkowcami.

Dzień po zerwanych rozmowach, w piątek, związkowcy przekazali zarządowi swój projekt porozumienia, przewidujący wypłatę w proporcjach 40 i 60 proc. oraz zapisanie w porozumieniu wielkości tegorocznego średniego wynagrodzenia, uwzględniającego wszystkie dodatkowe świadczenia.

Zarząd Kompanii nie podjął jednak dalszych rozmów i potrzymał swoją czwartkową decyzję o ratalnej wypłacie „czternastki” w proporcjach 30 i 70 proc. Łącznie wypłata całego tego świadczenia kosztować będzie Kompanię 226 mln zł. Pierwszą ratę przelano na konta pracowników w poniedziałek.

„Dla zarządu Kompanii Węglowej priorytetem jest zachowanie miejsc pracy i przetrwanie firmy wraz z 11 kopalniami i 4 zakładami wchodzącymi w skład KW, oraz pozyskanie inwestorów dla dalszego funkcjonowania spółki” – napisał zarząd do pracowników, wyrażając przekonanie, że „wszyscy pracownicy zrozumieją wyjątkowość sytuacji”.

Związkowcy nie podpisali porozumienia w sprawie zasad wypłaty „czternastki” nie tylko dlatego, że obstawali przy proporcjach wypłaty 40 i 60 proc. (jak w ubiegłym roku), ale także z tego powodu, że zależało im na zagwarantowaniu w 2016 r. średniego wynagrodzenia na poziomie zeszłego roku, z uwzględnieniem nagrody barbórkowej i rocznej, deputatu i rekompensaty węglowej oraz innych świadczeń. Zarząd godził się na zapisanie w porozumieniu średniej, ale tylko w odniesieniu do pierwszego kwartału, czyli np. bez „czternastki” i „barbórki”, które wypłacane są później. Wysokość dodatkowych świadczeń zarząd chciałby negocjować.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.