Kompania Węglowa: Górnicy dostaną barbórkę i wynagrodzenia

Górnicy mogą spać spokojnie - jak poinformowała spółka - wypłata barbórek i wynagrodzeń w Kompanii Węglowej nie jest zagrożona. Kopalnia uzyska finansowanie na najbliższe miesiące.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: Górnicy dostaną barbórkę i wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

17 lis 2015 20:11


Według nieoficjalnych informacji, we wtorek (17 listopada), Krzysztof Sędzikowski, prezes KW rozmawiał na temat finansowania spółki z Krzysztofem Tchórzewskim, który został powołany na członka rządu Beaty Szydło, a wkrótce - kiedy powstanie ten resort - ma zostać ministrem energetyki.

W przesłanym do mediów komunikacie zarządu Kompanii podano, że rozmowy na temat finansowania KW są na ,,bardzo zaawansowanym" etapie i zostaną sfinalizowane do początku grudnia br.

- Oznacza to, że spółka uzyska finansowanie na najbliższe miesiące, niezbędne do uregulowania zobowiązań m.in. wynagrodzeń i barbórki. Uzyskanie finansowania pozwoli spółce funkcjonować do czasu wdrożenia docelowego modelu finansowania i działalności Kompanii Węglowej - podano w krótkim komunikacie.

Sędzikowski na wylocie

Pod koniec października Sędzikowski poinformował, że z dniem 31 grudnia ustąpi ze stanowiska prezesa KW. Wskazał wówczas m.in. na brak możliwości pozyskania inwestorów dla tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW), której powstanie i przeniesienie do niej części aktywów dotychczasowej Kompanii założono w rządowym planie naprawczym dla górnictwa wdrażanym wobec narastających problemów finansowych tej spółki.

Nowa spółka miałaby zostać utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW i kilku innych jej zakładów. Do tej pory jednak nie powstała. Prezes zwracał uwagę, że przedłużający się termin powstania NKW skutkuje nie tylko przesunięciem inwestycji, ale też opóźnieniem wdrożenia nowych warunków zatrudnienia i uniemożliwia w założonym terminie przeprowadzenie programu dobrowolnych odejść.

Wyniki Kompanii

KW jeszcze w 2012 r. miała ponad 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała już prawie 700 mln zł straty, a w ub.r. - ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W I półroczu br. spółka miała blisko 750 mln straty netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.