Komisja Europejska wskazuje, że pensje nauczycieli w Polsce są poniżej PKB per capita

0 0
Komisja Europejska wskazuje, że pensje nauczycieli w Polsce są poniżej PKB per capita
Raport KE wskazuje na poważne różnice między państwami europejskimi, jeśli chodzi o wynagrodzenia nauczycieli. (fot. pixabay.com)

• Maksymalne ustawowe płace polskich nauczycieli na niektórych szczeblach nauczania są niższe niż produkt krajowy brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski.
• Tak wynika z raportu dotyczącego krajów europejskich, opublikowanego w środę (5.10) przez Komisję Europejską.
• Warunki pracy i wynagradzania są kluczowe, by pozyskiwać najlepszych kandydatów do tej pracy oraz utrzymać dobrych nauczycieli w tym zawodzie - komentuje unijny komisarz ds. edukacji Tibor Navracsisc.

- W prawie wszystkich (analizowanych) krajach maksymalna ustawowa płaca, jaką nauczyciel może otrzymywać po przepracowaniu określonej liczby lat albo w momencie przejścia na emeryturę, jest wyższa niż produkt krajowy brutto per capita. Wyjątkiem są Czechy, Litwa i Słowacja na wszystkich szczeblach nauczania oraz Polska i Szwecja na niektórych szczeblach - stwierdzono w raporcie na temat pensji i świadczeń dla nauczycieli w roku szkolnym 2015/2016.

Według raportu w Polsce najwyższe roczne zasadnicze ustawowe wynagrodzenie netto nauczyciela na poziomie podstawowym (ISCED 1, według międzynarodowej standardowej klasyfikacji kształcenia) stanowiło w 2015/2016 roku szkolnym 81,9 proc. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a najniższe zasadnicze wynagrodzenie na tym szczeblu - 49,1 proc.

Dla poziomu średniego niższego (ISCED 2) maksymalne wynagrodzenie wynosiło 93,4 proc. PKB per capita, a minimalne - 55,3 proc. Z kolei dla poziomu średniego wyższego (ISCED 3) najwyższa zasadnicza pensja nauczyciela wynosiła 106,9 proc., a najniższa - 62,5 proc. PKB per capita.

Przykładowo w Niemczech zasadnicze maksymalne wynagrodzenie nauczycieli na poziomie średnim wyższym to 199 proc. PKB na jednego mieszkańca, w Portugalii - 245 proc., na Cyprze - 282 proc., w Bośni i Hercegowinie - 327 proc.

Autorzy raportu zastrzegają, że wykorzystano dane dotyczące wynagrodzeń na poziomie nauczania podstawowym i średnim niższym w Polsce dotyczą nauczycieli o minimalnych wymaganych kwalifikacjach.

- Jednak około 90 proc. nauczycieli ma wyższe kwalifikacje i otrzymuje wyższe wynagrodzenie - zastrzeżono w raporcie.

Spośród analizowanych europejskich krajów tylko w Polsce i w Czechach maksymalne ustawowe zasadnicze wynagrodzenie dyrektora szkoły na poziomie przedszkolnym, podstawowym i gimnazjalnym jest niższe niż poziom PKB na jednego mieszkańca - wynika z raportu.

W roku szkolnym 2015/2016 odnotowano wzrost zasadniczej pensji nauczycieli w większości krajów europejskich. Było to wynikiem zarówno podwyżek dla wszystkich pracowników sektora publicznego, a także reform zasad wynagradzania nauczycieli. Polska jest wśród państw, w których nie odnotowano znaczącej podwyżki (wyższej niż o 1 proc.). W żadnym z analizowanych państw nie obniżono wynagrodzeń nauczycieli.

Raport wskazuje na poważne różnice między państwami europejskimi, jeśli chodzi o wynagrodzenia nauczycieli.

Komentując raport, unijny komisarz ds. edukacji Tibor Navracsisc zaapelował o zapewnienie, by zawód nauczyciela był atrakcyjny i cieszył się należnym szacunkiem.

- Warunki pracy i wynagradzania są kluczowe, by pozyskiwać najlepszych kandydatów do tej pracy oraz utrzymać dobrych nauczycieli w tym zawodzie - dodał Navracsics.

Raport dotyczy wszystkich krajów UE, a także Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Czarnogóry, Macedonii, Norwegii, Serbii i Turcji. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (7)

 • Przykro czytać poprzednie komentarze.Czemu zatem nie zostaliście sami nauczycielami, skoro to taki miód?Nie jest prawdą,że pracujemy połowę czasu w stosunku do innych.Mówię tu o faktycznym czasie pracy.A i pensja,biorąc pod uwagę ciągłe dokształcanie na własny koszt,pomoce na zajęcia kupowane za własne środki,nie jest adekwatna do włożonego wysiłku.
 • A ile godzin tygodniowo pracują nauczyciele? Bo w Polsce to jakieś pół normalnego etatu i co chwila wakacje.To pensja niezła na tyle godzin i pogaduchy w pokoju nauczycielskim.
 • nie tylko nauczyciele są wykształceni i po co to dogadywanie innym skoro nauczyciele to nie jest jedyna wykształcona grupa w społeczeństwie, troszeczkę szacunku dla innych

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.