Kobiety zarabiaja mniej niż mężczyźni - są dyskryminowane?

0 0
Kobiety zarabiaja mniej niż mężczyźni - są dyskryminowane?

Jak pokazują badania, pensje kobiet są zdecydowanie mniejsze niż mężczyzn. Jest to przejaw dyskryminacji czy może powody płacowych nierówności są inne?

Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 709 zł wyższe niż średnia pensja kobiet. Dysproporcje potwierdzają również Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak dotyczące 2013 r. Okazało się, że kobiety zarabiają średnio o 900 zł mniej - podaje „Rzeczpospolita".

Z czego wynikają nierówności w wynagrodzeniach? Najwyższa Izby Kontroli poinformowała, że „zróżnicowanie płac w grupach porównywalnych stanowisk wynikało przede wszystkim z roli jaką dla całej instytucji pełniła komórka organizacyjna, w której pracownik był zatrudniony, a co za tym idzie, z zakresu powierzonych mu obowiązków".

Prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego mówi na łamach „Rz", że powodów niższych płac kobiet może być wiele. - Wcześniej niż mężczyźni przechodzą na emeryturę, w większości korzystają z urlopów wychowawczych, najczęściej one zostają w domu z dziećmi, gdy te chorują. Ich ścieżka kariery jest więc krótsza niż mężczyzn i często kończą ja na niższych stanowiskach niż panowie - komentuje. Dodaje również, że mężczyźni częściej szefują w firmach, natomiast kobiety pracują głównie jako specjalistki. Rzadziej także protestują, jeśli chodzi o równe wynagrodzenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.