Kobiety zarabiaja mniej niż mężczyźni - są dyskryminowane?

Jak pokazują badania, pensje kobiet są zdecydowanie mniejsze niż mężczyzn. Jest to przejaw dyskryminacji czy może powody płacowych nierówności są inne?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety zarabiaja mniej niż mężczyźni - są dyskryminowane?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2014 10:45


Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie mężczyzn było o 709 zł wyższe niż średnia pensja kobiet. Dysproporcje potwierdzają również Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak dotyczące 2013 r. Okazało się, że kobiety zarabiają średnio o 900 zł mniej - podaje „Rzeczpospolita".

Z czego wynikają nierówności w wynagrodzeniach? Najwyższa Izby Kontroli poinformowała, że „zróżnicowanie płac w grupach porównywalnych stanowisk wynikało przede wszystkim z roli jaką dla całej instytucji pełniła komórka organizacyjna, w której pracownik był zatrudniony, a co za tym idzie, z zakresu powierzonych mu obowiązków".

Prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego mówi na łamach „Rz", że powodów niższych płac kobiet może być wiele. - Wcześniej niż mężczyźni przechodzą na emeryturę, w większości korzystają z urlopów wychowawczych, najczęściej one zostają w domu z dziećmi, gdy te chorują. Ich ścieżka kariery jest więc krótsza niż mężczyzn i często kończą ja na niższych stanowiskach niż panowie - komentuje. Dodaje również, że mężczyźni częściej szefują w firmach, natomiast kobiety pracują głównie jako specjalistki. Rzadziej także protestują, jeśli chodzi o równe wynagrodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.