Kobiety wciąż pracują za darmo. Średnio 59 dni w roku

Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn nie kurczy się - wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej. Za godzinę pracy kobiety dostają średnio o 16,2 proc. mniej niż mężczyźni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety wciąż pracują za darmo. Średnio 59 dni w roku

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 gru 2013 9:22


Największą przepaść w wynagrodzeniach odnotowano w Estonii - różnica sięga aż 27,3 proc. Najmniej od pensji mężczyzn różnią się wynagrodzenia kobiet pracujących w Słowenii - o 2,3 proc. - podaje Komisja Europejska.

Dystans dzielący zarobki kobiet i mężczyzn udało się jednak znacznie zmniejszyć Litwie i Polsce. Jeszcze w 2007 r. Polki zarabiały ok. 15 proc. mniej niż mężczyźni. Dziś jest to różnica ok. 4,5 proc.

Czy można mówić o sukcesie?

- Zróżnicowanie wynagrodzenia jest wciąż duże i pozostaje na tym samym poziomie. Co gorsza, osiągnięte zmiany są w dużym stopniu wynikiem zmniejszania się zarobków mężczyzn, a nie wzrostu płac kobiet - mówi Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości.

Jak wynika z raporu KE, w skali całej UE, spadek rozbieżności wynagrodzeń między 2008 r., a 2011 sięga zaledwie 1,1 proc. Tymczasem zasada równości wynagrodzeń za taką samą pracę zapisana jest w traktatach UE od 1957 r.

Komisja wszczęła postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy wprowadzaniu niektórych przepisów o równości płci przeciwko 23 krajom członkowskim. Z podjętego postępowania wynika, że największym problemem dla firm jest m.in. brak przejrzystych systemów płac oraz brak jasnych informacji dla pracowników, którzy otrzymują różne wynagrodzenia.

Są jednak wśród państw członkowskich wzory do naśladowania, np. Francja i Belgia. We Francji od 2006 r. obowiązuje ustawa o równości wynagrodzeń, która zobowiązuje przedsiębiorstwa do składania sprawozdań na temat płac i ich planów związanych z likwidowaniem rozbieżności między zarobkami kobiet i mężczyzn. Ponadto ustawa obliguje firmy, do sporządzania każdego roku sprawozdań dotyczących równości płci dla swoich pracowników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.