wnp.pl

Katowicki Holding Węglowy: system wynagradzania do zmiany

0 0
Katowicki Holding Węglowy: system wynagradzania do zmiany
(Fot. PTWP/Krzysztof Kusz)

Holdingowy Układ Zbiorowy Pracy w Katowickim Holdingu Węglowym powstał w roku 1993. Nazywał się wówczas Holdingową Umową Zbiorową Zakładów KHW.

Z uwagi na czas jego tworzenia uwzględniał zapisy tzw. karty górnika i ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla zakładów górniczych z 21 grudnia 1991 roku. W ciągu szesnastu lat obowiązywania układ holdingowy uzupełniono o 61 protokołów dodatkowych. Zachodzi więc pytanie, czy nadeszła już pora na to, żeby napisać go od nowa.

- Naturalnie, że tak, w pierwszej kolejności dotyczy to spraw związanych z zasadami i całym systemem wynagradzania - mówi Tadeusz Skotnicki, wiceprezes zarządu KHW ds. pracy. - Od przeszło dwóch lat zespół roboczy składający się z przedstawicieli Zarządu i sygnatariuszy HUZ prowadzi prace nad zmianami struktury wynagrodzeń.

Czytaj też: KHW: nie ma porozumienia w sprawie czternastej pensji

Jak wskazuje Tadeusz Skotnicki, na razie weszły w życie nowe regulaminy dotyczące nagrody z okazji Dnia Górnika oraz Nagrody Rocznej - nazywanej poprzednio 14-tą pensją.

Od 2015 roku podstawą ich obliczenia jest wynagrodzenie za 12 miesięcy okresu, za który przysługują. Wcześniej podstawą obliczenia nagrody z okazji Dnia Górnika było wynagrodzenie za październik, natomiast nagrody rocznej wynagrodzenia za październik, listopad i grudzień.

Więcej na wnp.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.