Janusz Szewczak: Sensacyjny wynik PKB na skalę europejską

To jest sensacyjnie pozytywny wynik na skalę europejską - tak dane na temat wzrostu PKB skomentował wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Janusz Szewczak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Janusz Szewczak: Sensacyjny wynik PKB na skalę europejską

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

31 maj 2017 12:22


• PKB w I kwartale 2017 r. wzrósł o 4,0 proc. rok do roku.

• W ujęciu kwartalnym, PKB w I kwartale wzrósł o 1,1 proc.

• Zaczynamy być realną konkurencją zarówno w eksporcie, jak i usługach.

• To jest na pewno pośrednio efekt Programu 500 plus - zaznaczył Janusz Szewczyk.

GUS podał w środę (31 maja), że PKB w I kwartale 2017 r. wzrósł o 4,0 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 2,5 proc. w ujęciu rocznym w IV kwartale 2016 r. Także w ujęciu kwartalnym, PKB w I kwartale wzrósł o 1,1 proc., po wzroście o 1,7 proc. kwartał do kwartału w IV kw. 2016 r. Z danych GUS wynika także, że inwestycje w I kwartale spadły o 0,4 proc. w ujęciu rocznym, zaś popyt krajowy wzrósł o 4,1 proc. w ujęciu rocznym.

"Praktycznie tylko Rumunia była lepsza od nas. Tam wzrost PKB był na poziomie 5,7 proc. - u nas 4 proc. Przy stosunkowo słabych wzrostach PKB w krajach starej Unii powoduje to, że zaczynamy autentycznie gonić tych największych i najbogatszych" - wskazał Szewczak.

Czytaj też: Dobre dane o PKB to zasługa ciężkiej pracy Polaków

Według rozmówcy, zaczynamy być realną konkurencją zarówno w eksporcie, jak i usługach. "Niewątpliwie jest tak, że polski wzrost ciągnie konsumpcja, spożycie, wydatki gospodarstw domowych. I to jest na pewno pośrednio efekt Programu 500 plus. Zawsze mówiłem, że ten program będzie owocował nie tylko większą liczbą urodzeń, ale również lepszą koniunkturą w handlu i gospodarce" - podkreślił. Dodał, że bardzo pozytywne tendencje widać też w spadającym bezrobociu.

"Są to sensacyjnie pozytywne wskaźniki - blisko 15. tych najważniejszych wskaźników gospodarczych w ostatnim okresie wzrosło w Polsce" - powiedział Szewczak. Jego zdaniem jest to przede wszystkim dowód na to, że wystarczyło "ukrócić dość powszechne złodziejstwo i rabunek finansów publicznych, zwłaszcza dochodów podatkowych - różnego rodzaju karuzel VAT-owskich i te efekty są widoczne".

Polski wzrost ciągnie konsumpcja, spożycie, wydatki gospodarstw domowych. I to jest na pewno pośrednio efekt Programu 500 plus - mówi Szewczak (Janusz Szewczak, fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk) Polski wzrost ciągnie konsumpcja, spożycie, wydatki gospodarstw domowych. I to jest na pewno pośrednio efekt Programu 500 plus - mówi Szewczak (Janusz Szewczak, fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.