James Patterson, E.L. James czy Stephen King - kto najwięcej zarabia na pisaniu książek?

Na pisaniu książek też można dobrze zarobić. Rekordowe kwoty sięgają nawet 95 mln dol. rocznie. Kto dostaje najwięcej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

James Patterson, E.L. James czy Stephen King - kto najwięcej zarabia na pisaniu książek?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk, mat. pras.

20 sty 2015 9:30


James Patterson, słynny amerykański autor thrillerów i powieści kryminalnych w ciągu ostatnich 3 lat zarobił ponad 275 mln dol. W roku 2012 Patterson wydał 14 książek, które przyniosły mu rekordową sumę 94 mln dol.

Rok później jego rekord o milion dolarów pobiła pisarka E. L. James, która zasłynęła z książki „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Do sukcesu tego przyczyniło się wydanie książki w formie e-booku.

Znana wszystkim dzieciom autorka „Harry’ego Pottera”, J. K. Rowling udowodniła ostatnio, że potrafi tez pisać dla dorosłych. Dzięki temu w ciągu ostatnich 3 lat zarabiała rocznie około 17 mln dol.

Czytaj też: Pisarz to taka sama marka jak coca-cola. Jeśli chce zarabiać, musi stać się marketingowcem

Na niskie wynagrodzenie nie mógł też narzekać Stephen King, którego dochody w ostatnich trzech latach z działalności literackiej wyniosły 76 mln dol. Natomiast Dan Brown, autor książek takich jak „Kod Leonarda da Vinci” czy „Anioły i Demony”, w ostatnich 2 latach zarobił 50 mln dol.

Amerykański prawnik John Grisham, autor książek, których akcja rozgrywa się głównie na salach sądowych, w ciągu ostatnich trzech lat zarobił ponad 61 mln dol. Słynna amerykańska pisarka Nora Roberts która w swoich utworach łączy romans, powieść kryminalną i sensacyjną, od 2011 roku zarobiła prawie 70 mln dol.

Natomiast George R. R. Martin, którego saga „Pieśń lodu i ognia” doczekała się ekranizacji serialowej, zarobił w ciągu 3 lat prawie 40 mln dol. Co ciekawe, od 2 lat nie napisał on żadnej nowej książki. Ostatnie zarobki to tantiemy za utwory napisane wcześniej.

*Materiał opracowany przez Sedlak&Sedlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.