Jakie odprawy dostają prezesi państwowych spółek?

• Zmiana rządu spowodowała wymianę kadr w niemal każdej dużej spółce z udziałem Skarbu Państwa. 
• Zwolnienia na wysokich stanowiskach mogą kosztować spółki nawet 3,4 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie odprawy dostają prezesi państwowych spółek?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl/Parkiet

wnp.pl

22 mar 2016 8:36


"Parkiet" zwraca uwagę, że firmy, obawiając się, by zwalniani menedżerowie nie zasilili szeregów konkurencji, wprowadzają do kontraktów zapisy o zakazie konkurencji. To jednak dość kosztowne klauzule.

W przypadku PKN Orlen byli członkowie zarządu z tego tytułu mogli liczyć na odszkodowania w wysokości sześcio- lub dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. 

Czytaj też: Zmiany w zarządzie PKN Orlen

Do tego trzeba doliczyć odprawy dla były członków zarządu, które wciąż przewidziane są w kontraktach menedżerskich w wielu spółkach. I znów z taka sytuacja miała miejsce w PKN Orlen, gdzie umowy przewidują wypłatę wynagrodzenia w przypadku rozwiązania umowy na skutek odwołania ze stanowiska. Mowa tu również o sześcio- lub dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. 

Tym samym, jak wylicza "Parkiet", były prezes płockiego koncernu naftowego może liczyć na 3,4 mln zł na odchodne. W PGNiG były prezes na otarcie łez może dostać 1,4 mln zł. Poniżej miliona może sięgnąć wynagrodzenie w przypadku byłych prezesów KGHM, PZU czy GPW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.