JutroStarsi.pl

Jak ZUS wylicza emeryturę?

0 0
Jak ZUS wylicza emeryturę?
Od 1999 roku ZUS zapisuje składki na ubezpieczenie emerytalne na indywidualnym koncie każdej osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu (fot.flickr.com/blair_25)

Wysokość emerytury zależy m.in. od sposobu, w jaki ZUS wyliczy nasz kapitał początkowy. Dlatego warto patrzeć mu na ręce.

Od 1999 roku ZUS zapisuje składki na ubezpieczenie emerytalne na indywidualnym koncie każdej osoby podlegającej ubezpieczeniu społecznemu. Ale wcześniej, to znaczy przed 1999 rokiem, Zakład nie był zobowiązany do prowadzenia takich indywidualnych kont.

Z tego względu urodzonym po 1948 roku za okresy pracy (ubezpieczenia) przypadające przed 1999 rokiem odtwarzana jest teoretyczna składka na ubezpieczenie społeczne - poprzez obliczenie kapitału początkowego.

Czytaj też: Ile można dorobić do emerytury i renty? Zobacz limity

Kapitał początkowy da się wyliczyć na podstawie dokumentów potwierdzających okresy pracy przed 1999 rokiem. Ale jeśli one nie wpłyną, ZUS obliczy kapitał na podstawie tego, czym dysponuje.

Dlatego warto sprawdzić, jak zakład to zrobił. Przy obliczaniu kapitału początkowego ważny jest bowiem nie tylko każdy rok czy miesiąc, ale każdy dzień pracy.

Cały artykuł tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Jak wylicza ZUS emeryture?
  Jak chce

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.