Jak tak dalej pójdzie, Polacy ze swoimi zarobkami unijną średnią dogonią za... 30 lat

Zdaniem ekspertów Polacy pracują tyle, że powinni zarabiać dwa razy więcej. Tymczasem - jak wynika z danych Eurostatu - jesteśmy w szóstce najmniej zarabiających nacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak tak dalej pójdzie, Polacy ze swoimi zarobkami unijną średnią dogonią za... 30 lat

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Ceglarz, Money.pl

28 paź 2014 13:40


- Jeżeli wynagrodzenia będą realnie wzrastać o trzy procent rocznie, to według moich wyliczeń przeciętnego Europejczyka dogonimy w 2044 roku - szacuje dla Money.pl prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, badający polskie zarobki na tle Europy.

- Gdyby wzrost płac był szybszy, to znaczy następował w tempie pięciu procent rocznie, to stałoby się to już w 2031 roku, a przy siedmioprocentowym wzroście - nawet w 2026 roku - mówi.

Czytaj też: Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS z października, Polak przeciętnie zarabia 3900,49 złotych brutto miesięcznie. Według Eurostatu natomiast, w ubiegłym roku na rękę dostał niewiele ponad 7400 euro rocznie (wzięto pod uwagę opodatkowanie dla singla bez dziecka). Mniejsze wynagrodzenia otrzymują tylko na Litwie, Łotwie i Węgrzech oraz w Bułgarii i Rumunii - wylicza Money.pl.

Eksperci wskazują, że wynagrodzenie zupełnie nie odpowiada sposobowi pracy Polaków.

Czytaj też: Kto w pierwszej połowie roku zarobił najwięcej i gdzie?

- Jesteśmy jednym z trzech najciężej pracujących narodów na świecie - podkreśla w Money.pl Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha. - Ponieważ polscy pracodawcy nie są w stanie odpowiednio tego wycenić, wielu Polaków emigruje i za granicą otrzymuje pensje adekwatne do włożonej pracy.

Podobnego zdania jest prof. Kabaj: - Nasze wynagrodzenia są mniej więcej dwukrotnie zaniżone w stosunku do wydajności, którą osiągamy. Jeśli pracodawcy nie zrozumieją, że muszą do niej dostosować wynagrodzenie, to w końcu zabraknie im ludzi do pracy.

Czytaj też: Geblewicz: Przepisy o płacy minimalnej nic nie dają

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.