Jak się ma tempo wzrostu płac w UE?

Najwyższe wskaźniki wzrostu w UE odnotowano w Estonii, Rumunii i Bułgarii. W Niemczech w ubiegłym roku koszty pracy za godzinę wzrosły o 2,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Najwyższe wskaźniki wzrostu w UE odnotowano w Estonii, Rumunii i Bułgarii. W Niemczech w ubiegłym roku koszty pracy za godzinę wzrosły o 2,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak się ma tempo wzrostu płac w UE?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Piotr Stefaniak

wnp.pl

12 mar 2013 12:45


Koszty brutto zwiększyły się o 3 proc., a koszty pozapłacowe o 1,2 proc. - informuje Federalny Urząd Statystyczny.

Była to znacznie wyższa dynamika od średniej z ostatnich dziesięciu lat. W okresie 2002-2011 koszty pracy w Niemczech rosły średnio rocznie nie więcej niż o 1,6 proc.

Dynamika płac godzinowych w Niemczech była też wyższa niż średnio w UE. Według dostępnych danych z 24 krajów członkowskich, w trzecim kwartale 2012 r. koszty pracy w przemyśle i sektorze wzrosły o 1,9 proc. (w strefie euro o 2 proc.).

Najwyższe wskaźniki wzrostu w UE odnotowano w Estonii (+7,6 proc.), Rumunii (+7,2 proc.), Bułgarii (+5,9 proc.), na Litwie (+5,4 proc.) i Węgrzech (+5,3 proc.). Z kolei najmniej godzinowe stawki powiększyły się we Włoszech (0,8 proc.), w Hiszpanii (+0,7 proc.), Holandii i na Cyprze (po +0,5 proc.). W Słowenii, robocizna spadły ( 0,8 proc.). W Polsce wskaźnik wynosił +4,4 proc.

Dane nie były dostępne dla: Grecji, Czech i Austrii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.