Jak poprosić szefa o podwyżkę? Polacy nie mają zielonego pojęcia

Polacy czekają, aż szef sam wpadnie na to, żeby dać im podwyżkę. I tak mogą sobie czekać, i czekać... bo przypadki, kiedy pracodawca sam przyznaje podwyżkę, zdarzają się rzadko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak poprosić szefa o podwyżkę? Polacy nie mają zielonego pojęcia

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 lut 2015 14:59


Jak wynika z Raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” – aż 75 proc. pracowników oczekuje, że to szef sam zaproponuje podniesienie wynagrodzenia, a tylko 52 proc. odbyło kiedykolwiek rozmowę o podwyżce.

Mniej niż połowa respondentów sama zainicjowała taką rozmowę - 38 proc. badanych, a z kolei tylko jedna piąta (19 proc.) została na nią zaproszona przez przełożonego. Pozostałe 48 proc. badanych nigdy nie rozmawiało o podniesieniu wynagrodzenia.

Powyższe dane świadczą o tym, że rozmowy o finansach nie są naszą mocna stroną. To, że prawie połowa z respondentów nigdy nie uczestniczyła w rozmowie o podwyżce, to zaskakujący wynik. Wśród badanych blisko 80 proc. to osoby w wieku 30 lat lub starsze.

- Można założyć, że pracują one już od kilku lat, ale w tym okresie nie miały okazji dyskutować o zmianie poziomu zarobków. To zaś sugeruje, że trudno rozmawia się nam o płacach. Na tyle trudno, że znaczna część respondentów w ogóle nie porusza tego tematu – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń grupy Pracuj.

Co nas skłania do rozmowy o podwyżce?

Z przeprowadzonego badania wynika, że do rozmowy o podwyżce motywują Polaków aspekty racjonalne, bezpośrednio związane z wykonywaną pracą zawodową. Najczęstszym impulsem do poruszenia tematu wynagrodzenia jest wzrost zakresu obowiązków – deklaruje tak 54 proc. badanych.

Kolejny aspekt to świadomość tego, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej. Również sukcesy w pracy przekładają się na większą śmiałość badanych w rozmowach o podniesieniu pensji. Jednak szanse na zmianę wynagrodzenia mamy zawsze, bo w dużej mierze podwyżka zależy od naszego przygotowania i sposobu przeprowadzenia rozmowy z pracodawcą.

Przygotuj się, przyjdź z propozycją

Rozmowa o podniesieniu wynagrodzenia, to jak każde negocjacje biznesowe. Musimy mieć konkretne argumenty i być przygotowani na różne pytania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.